НЕПРОЦЕНЛИВИТЕ ПРИДОБИВКИ ОД ЗЕЛКАТА

Зелката е извор на тиамин (витамин Б1), рибофлавин (витамин Б2), калциум, калиум, магнезиум, витамин А и протеини.

Свежо исцедениот сок од зелка содржи фитонциди. Го инхибира растот и репродукцијата на бактерии, габи и други штетни микроорганизми.

Овој омилен зеленчук содржи витамини Ц, К, П, Б1, Б2, никотинска, пантотенска киселина, метилметионин (витамин У), каротин, биотин, токоферол, инозитол и многу повеќе. Еве ги неговите непроценливи придобивки:

Се бори со таложење на холестерол

Холестеролните плаки се липопротеини поврзани со протеини депонирани на ѕидовите на крвните садови. Витаминот У е вклучен во метаболичките процеси, вклучително и мастите. Откако ќе влезе во крвта, супстанцијата спречува холестеролот да се залепи за протеините и да се таложи на ѕидовите на крвните садови.

Спречува формирање на маснотии

Зеленчукот содржи винска киселина, која припаѓа на органските киселини. Како и винската, лимонската, јаболковата и оксалната киселина, винската киселина ја алкализира околината во желудникот, ја спречува ферментацијата и го подобрува варењето. Но, уникатноста на винската киселина е во тоа што го спречува појавувањето на масни наслаги – ова ги објаснува придобивките од зеленчукот за слабеење.

Ги чисти цревата

100 грама зеленчук содржи 10% од дневната вредност на диетални влакна, кои ја поттикнуваат интестиналната подвижност. Без влакна, цревата се „мрзливи“, а мазните мускули на телото атрофираат. Употребата на сировата зелка е во тоа што влакната ги иритираат ѕидовите на цревата, ги спречуваат да „заспијат“ и предизвикуваат самочистење.

Слични Вести
Menu