Роман Абрамович протеран од Велика Британија

Рускиот милијардер Роман Абрамович добил забрана за престој во Велика Британија, пишуваат британските таблоиди.

Сопственикот на Челси веќе со месеци не е виден во својот дом во Лондон, а извори од Британија тврдат дека тој повеќе не смее да се врати таму.

Имиграциските службеници наводно добиле упатства да му забранат на Абрамович враќање во неговата вила близу Кенсингтонската палата, за која издвоил 125 милиони фунти.

На неговиот случај работи специјална имиграциска единица.

Абрамович е еден од 35-те руски олигарси кои лидерот на опозицијата на Путин, Алексеј Навални, ги оцени како клучни поборници за режимот на рускиот претседател во Русија.

Владата на Велика Британија отпочна санкции против Русија поради воената интервенција во источна Украина, а први на удар се најдоа руските олигарси.

Абрамович во 2018 година стана државјанин на Израел, што му помогна да влезе во Велика Британија на 6 месеци, а минатиот октомври со израелскиот пасош остварил кратка посета на Лондон.

epa09236169 Chelsea owner Roman Abramovich (2L) celebrates with the trophy after winning the UEFA Champions League final between Manchester City and Chelsea FC in Porto, Portugal, 29 May 2021. EPA-EFE/Michael Steele / POOL

Богатството на рускиот милијардер се проценува на 8,4 милијарди фунти. Неговиот посед вклучува недвижнини, но и серија суперјахти од кои само една – „Solaris“, вреди 450 милиони фунти и поседува систем за детекција на проектили.

Абрамович го купи Челси во 2003 година, кој тогаш беше просечен англиски прволигаш, а од него создаде еден од најуспешните фудбалски клубови во 21-от век.

„Сините“ во ерата на Абрамович станаа првиот лондонски клуб кој е шампион на Европа, а неодамна и првак на светот.

Слични Вести
Menu