Маск го активираше својот сателитски интернет во Украина

Милијардерот Илон Маск објави дека сателитската широкопојасна услуга на Starlink е достапна во Украина. Според него, SpaceX во моментов испраќа повеќе терминали во земјата чиј интернет е погоден од руската инвазија.

Услугата Starlink е веќе активна во Украина. Доаѓаат повеќе терминали“, напиша Маск на Твитер.

Ова беше одговор на твитот на украинскиот вицепремиер Михаило Фјодоров, кој ја побара услугата.

Слични Вести
Menu