НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ ШТО ПОМАГА ЛОВОРОВИОТ ЛИСТ

Откако ќе добиете ловор, не ви треба аптека. Неодамнешните истражувања покажуваат дека ловоровите лисја имаат многу придобивки и помагаат да се ослободите од многу сериозни здравствени проблеми и болести.

Придобивките од ловоров лист се:

Ловоровиот лист лечи дигестивни нарушувања и помага да се елиминираат грутките, металоиди, киселост и запек.

Помага во регулирање на движењата на дебелото црево со пиење топол чај од зачинот.

Го намалува шеќерот во крвта.

Ловоров лист е исто така антиоксиданс.

Овозможува телото да произведува инсулин со пиење чај од ловоров лист еден месец.

Го елиминира лошиот холестерол и го ослободува телото од триглицериди.

Многу е корисен за лекување на настинка, грип и голема кашлица, бидејќи е богат извор на витамин „Ц“. Можете да ги сварите листовите и да вдишете пареа за да се ослободите од флегмата и да ја намалите сериозноста на кашлицата.

Ловоровиот лист го штити срцето од напади и мозочни удари бидејќи содржи кардиоваскуларни заштитни соединенија.

Богат е со киселини како кофеинска киселина, кверцетин, егонол и бартолинид, супстанции кои го спречуваат формирањето на канцерогени клетки во телото.

Елиминира несоница и анксиозност, земени пред спиење, помага да се опуштите и мирно да спиете.

Пиењето чаша варени ловорови листови два пати на ден ги разградува камењата во бубрезите и лекува инфекции

Слични Вести
Menu