СОК ШТО МОЖЕ ДА ВЕ НАПРАВИ 10 ГОДИНИ ПОМЛАД

Алое вера е растение кое одговара на сите типови кожа. Содржи витамини А, Б1, Б2, Б3, Б6, Б9, Б12, Ц, Е и фолна киселина, како и бројни минерали и амино киселини. Неговата деликатна текстура е најпозната по совршената хидратација што ја обезбедува на кожата. Познато е дека алое вера може да ја намали иритацијата, има антиоксидантно и детоксикативно дејство на кожата на лицето  , ја штити кожата и го зајакнува нејзиниот имунитет, но може да ги намали брчките, знаците на стареење и да ја направи кожата да остане еластична и затегната подолго.

Наместо да купувате скапа козметика, можете да пробате одличен трик со алое вера што се користи за подмладување, а искуството покажува дека ако се користи превентивно и редовно, алое вера може да направи лице кое изгледа дури 10 години помладо. Ви носиме рецепт за ледени коцки алое вера за лекување на кожата на лицето.

Потребни ви се листови од алое вера, но растение кое не е помладо од 3 години. Не го полевајте цветот две недели. Потоа се сече во коренот, се завиткува во темна хартија и се чува 2 недели во фрижидер. Во такви неповолни услови за растението, во клетките на алое се формираат специјални супстанции, наречени биогени стимуланси. Тие ја стимулираат виталната активност на клетките. После тоа, исплакнете го растението со врела вода и мелете го во мелница за месо (може да користите и блендер). Добиената каша процедете ја низ газа за да добиете сок од алое вера – еликсир на младоста . Бидејќи се добива многу сок, поголемиот дел од него може да се замрзне и чува во замрзнувач и да се користи по потреба за медицински или козметички цели.

Добиениот сок можете да го користите со редовно чистење на лицето со брис или со нанесување двапати неделно како маска. Кога ќе го замрзнете сокот во калап за мраз, добиените коцки можете да ги користите на следниов начин:

  • избришете го лицето со коцка мраз
  • Измешајте 1 коцка со изматена жолчка или лажичка мед и направете маска за лице
  • Измешајте 1 коцка со 1 лажица маслиново масло – се препорачува во зима
  • Измешајте 1 коцка со млеко во прав
    Ако имате мрсна кожа, разредете го сокот од алое со сок од лимон 1:4 и избришете го лицето
    Забелешка: Пред употреба на алое на кожата, важно е да се утврди дали сте алергични и да се консултирате со вашиот дерматолог доколку имате чувствителна кожа на лицето.
Слични Вести
Menu