ИЗМЕШАЈТЕ 5 СУПЕР НАМИРНИЦИ И ИСФРЛЕТЕ ГИ ОПАСНИТЕ ТОКСИНИ ОД ТЕЛОТО

Состојки:

1 литар вода
1/2 грејпфрут
1 мандарина
1 краставица
4 до 6 поголеми листови нане
мраз

Грејпфрут – богат е со витамин Ц. Содржи и витамини А, Е, К, Б витамини и флавоноиди кои имаат антиоксидантна активност. Богат е со калциум, фолна киселина, фосфор и калиум.

Мандарина – го регулира нивото на шеќер во крвта и ја забрзува потрошувачката на калории.

Краставица – го подобрува чувството на ситост, е природен дуаретик, па ја намалува
надуеноста и го чисти телото од токсини.

Нане – го забрзува и контролира варењето и го смирува желудникот.

Подготовка:

Краставицата исечкајте ја, а грејпфрутот и мандарината излупете ги и исечкајте ги на кришки. Ставете ги сите состојки во голем стаклен бокал или шише со широка уста. Прелијте ги со вода и оставете ги во фрижидер да отстојат преку ноќ. Напитокот промешајте го следното утро и пијте го во текот на денот.

Слични Вести
Menu