Илон Маск повторно предизвика реакции на социјалните мрежи – откри во која година луѓето ќе го освојат Марс

Илон Маск подолго време зборува за освојувањето на Марс и кога луѓето би можеле да живеат и работат на Црвената планета.

Неговата компанија „Space X“ веќе развива летало „Starship“ кое би требало да учествува во таа историска мисија, а годинава првпат ќе биде лансирано во орбитата.

Маск на својот твитер профил како одговор на прашањето кога луѓето ќе слетаат на Марс, кратко одговорил: „2029“.

Тој 2029 година ја гледа како година кога луѓето првпат би можеле да зачекорат на Марс.

Одењето на луѓето на Марс подразбира долгорочно планирање. Како што Марс и Земајта се движат околу Сонцето, двете планети циклично се приближуваат и оддалечуваат една од друга.

Со самото тоа, вистинското време за патување на Марс е она кога таа планета е најблиску до Земјата. Оваа деценија тоа е кон крајот на 2024 година, кон крајот на 2026 година и крајот на 2028, односно крајот на 2029 година.

Исто така, годинава е интересна поради тоа што се одбележува шеесетгодишнина од првото слетување на Месечината коешто се случи во 1969 година.

Слични Вести
Menu