Официјално претставен долгоочекуваниот „Maserati Grecale“

Откако минатата недела ги најави своите планови за електрификација, „Maserati“ денеска официјално го претстави долгоочекуваниот SUV модел „Grecale“.

За потсетување, неговата промоција требаше да се одржи на 16-ти ноември минатата година во Милано, но тогаш беше одлучено истата да се одложи поради глобалниот недостиг на полупроводници.

Во секој случај, „Grecale“ (наречен по медитеранскиот ветер) е SUV помал од сегашниот модел „Levante“, се базира на платформата „Giorgio“ која помеѓу останатите ја користи и „Alfa Romeo Stelvio“, а ќе се произведува во фабриката Касино во Италија.

„Grecale“ е долг 4846 мм, широк 1948 мм, висок 1670 мм и има меѓуосовинско растојание од 2901 мм.

Според претходните најави, новиот SUV ќе има најдобар сооднос моќност/тежина во својата класа, лесна платформа и „супериорно управување“.

На врвот на понудата е „Grecale Trofeo“ со 3.0-литарски твин-турбо V6 мотор со 523 коњски сили и 620 Nm (има и систем за деактивирање на цилиндрите), максималната брзина е 285 км/ч, додека за забрзувањето до 100 км/ч се потребни 3,8 секунди.

Подолу во гамата се „Grecale GT“ и „Grecale Modena“ со 2.0-литарски четирицилиндричен благ-хибриден погон (со 296 коњски сили и 325 коњски сили). „Grecale GT“ и „Grecale Modena“ достигнуваат 240 км/ч, а до 100 км/ч забрзуваат за 5,6 односно 5,3 секунди.

Сите варијанти се со погон на сите 4 тркала.

Исто така, тука се и двата дисплеја во внатрешноста (12,3 и 8,8 инчи), како и пет режими на возење (COMFORT, GT, SPORT, RACE и OFF-ROAD).

„Grecale“, меѓу другото, ќе му биде конкуренција на „Macan“ од „Porsche“, додека почетокот на продажбата е најавен за третиот квартал од оваа година (во САД на крајот на годината).

Подоцна пристигнува и целосно електричната верзија (електромотор со 800 Nm и батерии од 105 kWh).

Електричната верзија на новиот теренец „Grecale“ треба да пристигне во 2023 година, односно една година по стандардниот модел.

Слични Вести
Menu