ЗОШТО ТРЕБА ДА ЈАДЕТЕ ПОВЕЌЕ ЦРВЕНИ ПИПЕРКИ

Сите пиперки (зелена, црвена, жолта и портокалова) се богати со витамин Ц, бета-каротин, витамин Е и цинк, па затоа овој зеленчук се бори со слободните радикали и го штити организмот од кардиоваскуларни болести, срцев удар и некои видови ракови. Сите овие хранливи материи се неопходни за одржување на силен имунолошки систем и му даваат енергија на телото.

Црвениот пипер е еден од најбогатите извори на витамин Ц, кој е исклучително важен за имунолошкиот систем.Таа содржи и флавоноиди кои го зголемуваат антиоксидативното дејство на витаминот Ц, зајакнување на неговата способност да го заштити телото од болести. Црвените пиперки имаат висока содржина на бета-каротин, кој телото го преработува во антивирусен имуностимулирачки витамин А.

Црвените пиперки содржат црвен каротеноид ликопен, кој помага во борбата против ракот на простата, како и лутеин и зеаксантин, кои во исто време промовираат добар вид борејќи се против катарактата и макуларната дегенерација.

Други хемикалии во пиперките помагаат да се спречи запек ако зеленчукот се јаде свеж.
Покрај тоа, сите пиперки содржат растителни влакна, кои играат важна улога во намалувањето на холестеролот.

Витаминот Ц и магнезиумот во пиперките работат заедно за да произведуваат адреналин, што ги прави пиперките одлични за справување со стресот

Слични Вести
Menu