Шпански град го менува своето име во Украина

За време на велигденските празници, шпанскиот град Фуентес де Андалузија во провинцијата Севиља ќе го носи името Украина, а на барање на локалните власти да изразат солидарност со таа земја, пренесува Укринформ.

Сегашната иницијатива беше спроведена на барање на локалното население, кое реши да изрази солидарност со украинскиот народ во екот на руската вооружена агресија.

Некои улици во овој град ќе ги носат и имињата на украинските градови за време на празниците, а тоа се Киев, Мариупол, Харков, Херсон и Одеса.

Освен тоа, општинските власти започнаа програма за хуманитарна помош за Украина и се подготвени да примат 25 украински граѓани кои бегаат од војната и бараат азил во Шпанија.

Слични Вести
Menu