МАСКА ЗА ЛИЦЕ ОД КУРКУМА ЗА БЛЕСКАВА КОЖА

Рецепт за домашна маска од куркума:
– 1 лажичка куркума
– 1 лажичка органски мед
– 1 лажичка млеко (исто така можете да го користите јогурт)

Ставете ја куркумата во мал сад. Додадете го медот и млекото или јогуртот. Прилагодете ја количината на млеко за да направите да не капе од вашето лице. Нанесете ја маската еднакво на вашето лице. Не пропуштајте да ставите и под очите, бидејќи куркумата ги намалува темните кругови околу очите. Оставете ја маската на вашето лице околу 20 минути и потоа измијте со ладна вода. Исушете го лицето со нежно тапкање со пешкир. Повторете ја процедурата во текот на неколку дена, или неколку недели, во зависност од вашите потреби.

Слични Вести
Menu