СТАВЕТЕ ГО ОВОЈ ЗАЧИН ВО КАФЕТО ЗА ДА ГО ИСЧИСТИТЕ ТЕЛОТО ОД ТОКСИНИТЕ И ДА ОСЛАБЕТЕ

Доколку сакате да го направите кафето не само повкусно, туку и покорисно, додадете му го овој зачин. Не само што ги неутрализира штетните ефекти на кофеинот, туку помага и во чистење на телото од токсини и побрзо слабеење. Тоа е зачинет ориентален зачин кардамон, кој припаѓа на семејството на ѓумбир.

Придобивките од кафето со кардамон:

Овој пијалок не само што го активира метаболизмот, туку позитивно влијае и на видот. Нејзиното консумирање го стимулира дигестивниот систем. Придобивките од кафето од кардамон не се единствените. Ја подобрува функцијата и расположението на мозокот, ја потиснува депресијата и апатијата.

Ориенталниот зачин го „омекнува“ ефектот на кофеинот врз васкуларниот систем, без да влијае на оживувачкото дејство на кафето. Редовното консумирање кафе од кардамон помага да се рестартира заспаниот метаболизам. Овој зачин се справува и со лошиот здив. Ја потиснува гнилостната флора во цревата и на тој начин има корисен ефект врз состојбата на кожата.

Кардамон долго време се користи во Ајурведата како средство за подобрување на функционирањето на телото. Експертите во оваа област препорачуваат да го додадете во кафето заедно со уште 2 зачини – каранфилче и цимет.

Кардамонот одлично оди со каранфилче, кое е богато со елементи во трагови и витамини. Сите тие придонесуваат за побрзо губење на тежината.

Циметот е природен антиоксиданс кој ги забрзува метаболичките процеси во организмот и дава чувство на ситост.

Правење кафе со кардамон:

Потребни ви се следниве состојки: 2 лажички мелено кафе, 1/2 лажичка кардамон, 1 пупка каранфилче, цимет на врвот на ножот и 1 лажичка кафеав шеќер. Измешајте ги сите состојки. Додадете 150 ml ладна вода. Промешајте ја смесата. Оставете да зоврие на тивок оган. Штом се појави пена, извадете го тенџерето од ринглата.

Пијалокот може да се подготви и во машина за кафе.

Пијте кафе со кардамон во отсуство на следните контраиндикации – нарушувања на спиењето, ментални нарушувања, срцеви заболувања, болести на внатрешните органи.

Важно: Статијата е само за информативни цели и не може да ја замени консултацијата со лекар или нутриционист!

Слични Вести
Menu