МЕД И ЦИМЕТ ЗА ПОДОБРО ЗДРАВЈЕ

Медот и циметот се популарни производи во Ајурведата и традиционалната кинеска медицина. Луѓето ги користат со векови. Сигурно сте слушнале дека медот не се расипува. Никогаш! И пред илјадници години, само царевите добивале цимет како подарок, бидејќи тој бил навистина вреден. Денес секој има слободен пристап до овие производи, чии здравствени придобивки се научно докажани. А кога ќе ги споиме смесата станува уште повкусна и поефикасна.

Подобро функционирање на срцето

Овие две намирници активно се борат против кардиоваскуларните болести. Од една страна, медот го зголемува протокот на крв во срцето со проширување на артериските ѕидови. Богат е и со антиоксиданси кои го спречуваат згрутчувањето на крвта, што често доведува до мозочен удар и срцев удар.

Од друга страна, циметот го намалува лошиот холестерол и го зголемува нивото на добриот холестерол во нашиот организам. Додадете неколку лажици цимет во тегла мед и добро измешајте. Појадувајте редовно со парче интегрален леб или колаче.

Го одложува стареењето

Слободните радикали агресивно ги оксидираат ткивата и ги уништуваат телесните клетки, а тоа може да доведе до предвремено стареење и болести. Антиоксидансите ги неутрализираат слободните радикали и го забавуваат процесот на стареење. Медот содржи феноли, ензими, флавоноиди и органски киселини, кои се моќни антиоксиданти. Потемниот мед е богат извор на овие соединенија.

Циметот содржи полифеноли, кои се исто така силни антиоксиданси. Тој ги надминува 26 други зачини и билки по бројот на антиоксиданти, вклучувајќи лук и оригано.

Се бори со бактериски инфекции

И циметот и медот имаат антибактериско дејство и можат да се користат не само за настинки, туку и за инфекции на уринарниот тракт или бубрезите. Медот е природен антибиотик. Претходно се користеше за дезинфекција на рани. Содржи дефензин-1 и ензимот гликоза оксидаза, кои ги убиваат бактериите. Циметот има антибактериско, антиинфламаторно и антигабично дејство. Содржи цимет алдехид, кој е одговорен за сите овие корисни својства.

Помага при слабеење

Нема да ослабете само ако јадете мед и цимет, но резултатите можат побрзо да се видат доколку веќе сте почнале да вежбате и да се храните правилно. Заменете го шеќерот со мед. Умерена и разумна количина мед ќе ја замени потребата за шеќер, што драстично го зголемува нивото на гликоза во крвта, по што вашето тело мора да се справи со неговиот нагло опаѓање. Овие флуктуации не се многу добри за телото и доведуваат до хиперпродукција на инсулин. Меѓутоа, медот побавно се апсорбира од телото и тоа го спречува скокот на шеќерот во крвта. Циметот го намалува нивото на шеќер во крвта и ја зголемува чувствителноста на инсулин, што е директно поврзано со метаболизмот. Така, циметот го забрзува метаболизмот и ја претвора гликозата во енергија, а не во масти.

Слични Вести
Menu