КОЈА ХРАНА МОЖЕ ДА ГИ ИСЧИСТИТЕ АРТЕРИИТЕ ОД МАСНИТЕ НАСЛАГИ?

Масните наслаги кои се акумулираат во артериите доведуваат до развој на атеросклероза и срцеви компликации. Но, некои намирници имаат способност да ги раствораат овие наслаги, благодарение на органските киселини во нивниот состав. Исто така, витамините и елементите содржани во нив ги зајакнуваат ѕидовите на крвните садови, ги прават поеластични. На овој начин тие стануваат поотпорни на стрес.

За да ги исчистите артериите од штетните наслаги, вклучете го следново во вашата исхрана:

1. Грејпфрут
Содржи вредни пектини, витамин Ц и влакна, кои ги отстрануваат штетните токсини и го намалуваат ризикот од развој на срцева болест.

2. Зелен чај
Уникатната комбинација на природни флавоноиди во зелениот чај ги штити клетките од предвремено стареење, ја зголемува еластичноста и го нормализира метаболизмот. Земете 2 чаши дневно од овој здрав напиток. Добро е да додадете парче лимон или малку рендан ѓумбир.

3. Црвени јаболка
Содржат големи количини на проантоцијанидини – природни антиоксиданси кои го намалуваат нивото на холестерол. Јадете 1 црвено јаболко после појадок и после ручек за да ја намалите апсорпцијата на штетните материи од крвотокот.

4. Наут
Содржи голема количина на диетални влакна. Тие ги апсорбираат токсините и штетните материи и на тој начин помагаат да се исчистат ѕидовите на артериите. Редовното консумирање наут го спречува ризикот од сериозни компликации кои влијаат на срцето.

5. Маслиново масло
Тоа е лидер во однос на вредните амино киселини Омега-3 и Омега-6. Овие хранливи материи ги штитат крвните садови од штетните ефекти на наслагите и го нормализираат метаболизмот на јаглени хидрати.

6. Спанаќ
Редовното консумирање спанаќ го заситува организмот со корисни витамини и елементи , ја спречува оксидацијата на холестеролот.

7. Домати
Доматите содржат природен антиоксиданс наречен ликопен, кој одржува оптимално ниво на киселост во телото. Нивното редовно консумирање го нормализира составот на крвта и ги обновува капиларите.

8. Лук
Лукот го поттикнува производството на азотен оксид и на тој начин ги намалува наслагите врз садовите. Фитонцидите во неговиот состав ги штитат артериите од акумулација на калциум и го намалуваат воспалението.

Слични Вести
Menu