Храната што кралицата Елизабета ја јаде секој ден – цели 60 години

Британската кралица Елизабета Втора јаде исклучително здрава храна, па не е ни чудо што го доживеала својот 96-ти роденден.

Дарен Мекгрејди, нејзиниот личен готвач, постојано го истакнувал тоа во различни интервјуа во врска со навиките во исхраната на Елизабета. И иако кралицата беше речиси хит во медиумите кога докторот и нареди да се откаже од коктелот за добра ноќ, таа всушност одржува многу здрава исхрана, со многу малку слатки, пишува Zadovoljna.rs.

А она што го јаде секој ден не се променило повеќе од 60 години, вели Мекгрејди. Значи, што јаде кралицата секој ден за да го одржи своето здравје во нејзината 70-та година од владеењето?

Ако ви се чини дека не би можеле да го испратите ова мени, не е ни чудо, бидејќи за кралицата постојано работат 20 готвачи, кои секој ден и подготвуваат мени, од кое таа избира што ќе јаде тој ден. 

Елизабет секогаш го започнува денот со шолја чај со млеко и без шеќер, а покрај тоа задолжителни се и бисквитите кои се потопени во чај. По туширање и подготовка за денот, следува појадок. Појадокот на кралицата секогаш се состои од ладни снегулки, а понекогаш на менито се и мармалад и тост. Ретко јаде јајца.

Ручекот е едноставен и важно и е да биде протеински силен и без многу јаглехидрати. Мекгрејди рече дека нејзиниот избор е главно лист од риба на скара или скоч лосос послужен со спанаќ и тиквички. Правилото „без пченкарен скроб“ важи во кујната.

По ручекот следи попладневен чај, кој оди во комбинација со омилените сендвичи со краставици и овошен колач на кралицата.

На Елизабета најмногу и се допаѓаат овие едноставни сендвичи кои се подготвуваат така што прво се сече кората од лебот, па се премачкува со крем сирење од двете страни и се ставаат неколку листови тенко исечкана свежа краставица. Сендвичот потоа се сече за да се вклопи во еден залак.

За вечерата важи истото правило како и за ручекот – без пченкарен скроб, па затоа кралицата најмногу јаде печена или варена риба со малку салата и зеленчук.

„Тоа е се што јаде, таа е многу дисциплинирана, можеше да јаде што сака, но сепак ја избира оваа храна, дисциплината ја прави толку здрава и долготрајна“, рече Грејди.

Исто така, кралицата понекогаш е почестена, па како десерт на менито често може да се најде свежо овошје од нејзиниот овоштарник, а таа е и голем љубител на чоколадото.

„Но, тоа мора да биде темно чоколадо, колку потемно толку подобро“, рече Грејди. „Елизабет не сака млечно чоколадо“.

Храната која никогаш не може да се најде на менито на кралицата се лук, стек тартар и брза храна.

„Елизабета не поднесува лук, а што се однесува до месото, таа сака добро печен стек, па тартарот од бифтек, заедно со лукот, никогаш нема да биде на нејзиното мени. Кога за вас работат 20 готвачи секој ден, нема потреба за брза храна, во секој момент можете да јадете што сакате“, изјави Грејди на Eatthis.

Слични Вести
Menu