Данијела сакаше детето да го крсти Алба, но Петар ќе го даде тоа име на ќерката која ја чекаат со Хана

Откако се омажи за поранешниот вереник на Данијела Мартиновиќ, во венчаница од нејзиниот омилен бренд, Хана Хуљиќ избра име за бебето за кое сонуваше и пејачката Данијела Мартиновиќ за своето бебе.

Според хрватските медиуми, музичкиот и брачен пар Петар Грашо и Хана Хуљиќ, ќерката на композиторот и пејач Тончи Хуљиќ, кон крајот на јули ќе станат родители.

Датумот за раѓање е 23 јули, а пишуваат и дека Петар тој ден ќе настапи на музички фестивал во Сплит, поради што можеби нема да присуствува на раѓањето на детето. На истиот фестивал настапува и таткото на Хана, Тончи, а уметнички директор на фестивалот е нивниот зет Иван, па семејството ќе биде доста зафатено тие денови.

Веќе е откриено дека Грашо и Хана чекаат девојче, а сега е откриено и како ќе ја именуваат.

Како што пишува RTL Exkluziv, парот за девојчето го избрал името Алба.

 Тоа е прекрасно име кое значи „зора“, а интересно е што и Данијела Мартиновиќ сонувала да си го крсти детето со Грашо така еден ден. Во интервју за магазинот ИН во 2014 година, таа рече дека ако имаат момчето сигурно ќе му го дадат името Тони, но за девојчето тогаш имале две имиња во опција.

– Навистина најголемата желба во мојот живот во моментов е да имам дете. Еве, навистина се надеваме дека многу брзо ќе се радуваме на тоа. Синот би се викал Тони, се знае, по покојниот дедо на Петар, а за девојчето имаме две имиња, сосема дијаметрално различни, па можеби луѓето ќе се изненадат – или Луце, затоа што е вистински далматинско име, а и мојата покојна баба беше Луце, но кога слушнав за името Алба, бев исто така многу возбудена бидејќи Алба на италијански значи „зора“, исто така е двосмислено име, убаво и необично – изјави тогаш Даниела.

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ беа заедно 24 години, а за тоа време беа блиски семејни пријатели на Тончи Хуљиќ, па ја гледаа Хана како расте и созрева. Минатата година хрватските медиуми објавија дека Петар и Данијела повеќе не живеат заедно, а набргу потоа се шпекулираше дека Грашо е во врска со младата Хана, која набргу потоа забремени. Тие неодамна се венчаа во црквата Свети Доминик во Сплит, на интимна церемонија на која се собраа неколку десетици најблиски.

Данијела досега јавно не коментираше за се што ѝ се случи во изминатиот период, но се осврна на емоционалните турбуленции што ги доживеа.

Слични Вести
Menu