Најдобриот напиток за смалување и на најголемите стомаци – лимон и газирана вода

Со цел барем делумно да се ослободите од тврдоглавите масни перничиња и да му се дозволи на телото да се прочисти, ова време е идеално за спроведување на исхраната која ја вклучува и познатата Са-Си вода.

Имено, тоа не е обична вода, туку пијалак чии состојки се најсилните разградувачи на вишокот килограми, поточно масните перничиња. Покрај тоа, маги-чната вода е одговорна за ревитализација на целото тело, бидејќи го зајакнува кардиоваскуларниот систем, а телото ги ослободува сите насобрани ток-сини.

Научни истражувања покажуваат дека пиењето на лимон и газирана вода може да има позитивни придобивки за нашето здравје и добробит. Лимонот е познат по своите богати извори на витамин Ц, флавоноиди и антиоксиданти, кои имаат антиинфламаторни својства и можат да помогнат во заштитата на организмот од слободни радикали.

Газираната вода, на другата страна, не содржи калории и захари, што ја прави подобра алтернатива од обичната газирана пијалка. Освен тоа, близурањето на вода со газ наштетува нашето тело да апсорбира калциум од другите извори, што може да помогне во одржувањето на јаки коски и заби.

Кога се комбинираат лимонот и газираната вода, може да се постигне синергетски ефект. Лимонот може да им помогне на лулката да препознае и апсорбира поголема количина нашарени калциум во телото. Ова е особено важно за лулките кои имаат проблеми со ниска концентрација на калциум или имаат поставено дијагноза на остеопороза.

Исто така, лимонот може да помогне во подобрувањето на дигестијата. Кога се комбинира со газирана вода, ова може да се прошири и подобри ефектот на облекчување на гастроинтестиналните нередности.

Како да ја подготвите чудотворната вода:

Потребни состојки: 2 литри вода (газирана/минерална/дестилирана, по избор), 1 лажица рендан корен од ѓумбир, 1 тенко исечена краставица без кора, 1 лимон и 12 листови нане.

Постапка: измијте го лимонот и исечете го на прстени, а доколку е органски, задолжително сочувајте ја и кората. Доколку лимонот не е органски, тогаш оставете го во вода со сода бикарбона, а потоа добро измијте го под млаз ладна вода.

Излупете ја краставицата (ако е органска нема потреба) и исечете ја на тркалца исто како лимонот и додајте ја заедно со лимонот во водата. Излупете го ѓумбирот, изрендајте го и додајте го во подготвената вода заедно со свежите листови од нане.

Оставете го напитокот во фрижидер да отстои преку ноќ, а започнете да го пиете следниот ден…

извор: unsplash.com

Слични Вести
Menu