Природни решенија кои се одлична алтернатива за замена на детергентот за перење

Решивте да перете алишта, но во последен момент сфативте дека ви снемало детергент за перење? За среќа, постои решение кое може да се најде во вашиот дом. Многу предмети може да се претворат во алтернатива на прашокот за перење и ќе ја исчистат вашата облека за кратко време, пишува Love To Know.

Мешавина од сода бикарбона и оцет 

Ова соединение често се препорачува за чистење и миење на многу површини во домаќинството и со добра причина. Мешавина од сода бикарбона и алкохолен оцет е многу ефикасна и значително побезбедна алтернатива на тешките хемикалии за одржување на хигиената. Треба да додадете само половина шолја сода бикарбона пред миење, а потоа кога ќе го започнете циклусот на плакнење, додадете половина чаша оцет, кој исто така ви дава природен омекнувач.

Мешавина од сода бикарбона и сок од лимон 

Ако немате алкохолен оцет, но имате лимон во куќата - нема проблем. Направете го истото со сок од лимон како и во претходниот случај, со тоа што прво можете да намачкате малку лимон на тврдоглави дамки за уште подобар резултат и потемелно миење.

Детергент за миење садови 

Детергентите за садови може да се користат за перење алишта за кои не е потребна посебна грижа, како обоена облека. За да избегнете премногу пена и меурчиња во машината, истурете детергент измешан со малку вода во шише со распрскувач и испрскајте ги алиштата во барабанот.

Сапун 

Наместо детергент, како последно средство може да се користат сапуни, но ќе биде потребна мала подготовка. Земете лупач за зеленчук и исечете мали струготини. Ставете ги во машина за перење. Користете само неколку струготини бидејќи, како шампон или сапун за садови, сапунот може да произведе многу пена. Пената одлично ќе ги исчисти вашите алишта, но нема добро да се исплакне, поради што кожата може да ве чеша од облеката. Ако се плашите дека сте користеле премногу, ставете ја облеката во дополнителен циклус на плакнење за секој случај.

Вотка за чувствителни алишта

 Чувствителните алишта имаат посебен шмек, но ако треба да се ослободите од непријатните мириси или дамки додека трепнете, а немате детергент за перење, можете да посегнете по вотка. Овој трик најдобро функционира за деликатни алишта кои не се многу извалкани и бараат малку освежување. Измешајте еднакви делови вотка и вода во шише со распрскувач. Свртете ја облеката внатре и лесно испрскајте ја. Оставете да се исуши и повеќе нема да мирисате на непријатен мирис.

извор: Večernji list.
фото: 
Conserve Energy FutureСлични Вести
Menu