Неколку едноставни трикови против мрсна коса

Постојат неколку трикови со кои можете да се обидете да го решите проблемот со зголемената маснотија на косата.

Не претерувајте со миењето

Како што косата станува мрсна, може да биде примамливо и логично почесто да ја миете косата. Сепак, експертите велат дека ова е всушност една од најлошите работи што можеме да ги направиме.

Имено, тие велат дека ако ја миеме косата секој ден, скалпот се чувствува како постојано да мора да произведува себум.

Така се создава маѓепсан круг во кој се чувствувате како да треба да ја миете косата секој ден, а тоа миење нема ефект.

Ако сте паднале во таква „стапица“, професионалците велат дека можете да се извлечете од тоа – намалете го бројот на шампони и користете производи без сулфати.

Сувиот шампон е најдобриот сојузник

За борба против мрсната коса помеѓу миењето и одржување на свежината и волуменот, ќе се користи шампон за сува коса.

Додадете го во областа на коренот на косата за да го апсорбира вишокот масло, пот и нечистотии. Исто така, косата ќе даде волумен и текстура.

Доколку ви се чини дека скалпот не реагира добро на сув шампон и дека се создава иритација, експертите советуваат шампонот да го испрскате на четка, а потоа да го поминете низ косата.

Носете пунџа, реп или плетенка

Излегува дека целата маснотија во косата не е од скалпот и коренот на косата, туку косата може да стане мрсна секогаш кога ќе ја допрете.

За да избегнете често допирање, врзете ја косата бидејќи пунџата, репот или плетенката ќе ги отстранат прамените од мрсното лице или испотениот врат, а сепак изгледаат шик.

фото: unsplash.com

Слични Вести
Menu