На телото му се потребни 13 видови витамини за нормално функционирање – еве кои се последиците од недостатокот на некој од нив

На телото му се потребни 13 видови витамини за нормално функционирање, а секој од нив има важна улога во зајакнувањето на нашиот имунитет.

Често се поставува прашањето како да се препознае недостатокот на витамин и да се компензира за исчезнатите витамини.

Витамините можат да се поделат на растворливи во вода и растворливи во масти. Витамините од групата Б и витаминот Ц се лесно растворливи во вода и се излачуваат од нашето тело со урина. Многу е важно редовно да ги земаме бидејќи нашето тело нема способност да ги складира.

Витамините растворливи во масти (А, Д, Е, К) се акумулираат во телото и се чуваат од неколку дена до неколку месеци.

Одредени фактори доведуваат до недостаток на витамини кои му се потребни на телото за нормално функционирање. Неправилната исхрана, исхраната, недоволната физичка активност, пушењето, алкохолот, одредени лекови, но и бременоста и доењето влијаат на губењето на витамините, пренесува клик.ба.

Со правилна исхрана и додатоци во исхраната, можеме да го зголемиме внесот на одредени витамини во организмот.

Витамин А

Недостатокот на витамин А може да се препознае со дегенеративни промени на очите, псоријаза, акни, репродуктивни нарушувања, улцеративен колитис, цироза на црниот дроб, губење на апетит, ослабен имунолошки систем, вагинални и респираторни инфекции и дигестивни нарушувања.

Витамин Б

Замор, недостаток на концентрација, анемија и нарушувања на имунолошкиот систем се показатели за недостаток на витамин Б комплекс.

Нешто посложени индикатори се деменција, параноја, депресија и промени во однесувањето, осип и пукнатини на кожата околу усните, како и склоност кон инфекции.

Витамин Ц

Ако на нашето тело му недостасува витамин Ц, можеме да го препознаеме по замор, промени на кожата, крвави непца, анемија, намалена отпорност на инфекции, бавно зараснување на рани и скршеници, алергии, артериосклероза, артритис, висок холестерол, болки во коските, хипогликемија и стрес.

Витамин Д

Сончевиот витамин, како што често се нарекува, витамин Д во зима е речиси невозможно телото да го произведе.

Недостатокот на овој витамин се карактеризира со болка во коските, слабост и болка и грчеви во мускулите, прекумерно потење, висок крвен притисок, слаба концентрација и главоболки.

Витамин Е

Недостатокот на витамин Е се карактеризира со хронични заболувања на црниот дроб, недостаток на координација на движењата, парализа на мускулите одговорни за движењата на очите, моторно нарушување на говорот, блага анемија, катаракта, хиперпигментација и забавен раст кај децата.

Витамин К

Типични знаци на недостаток на витамин К се намалена густина на коските, обилно менструално крварење, крварење од носот и непцата, крварење под кожата, крв во дигестивниот тракт и урината и лесно модринки.

извор: mk.tv21.tv

фото: mk.tv21.tv

Слични Вести
Menu