(ВИДЕО) Зошто не е добро да ги триете очите, особено веднаш штом ќе се разбудите?

После ова, добро ќе размислите пред да ги триете очите.

Вака изгледа триењето на очите преку магнетна резонанца (МРИ), напиша авторот на видеото со видеото кое се прошири на социјалните мрежи и шокираше многумина.

Магнетната резонанца всушност открива како очното јаболко се движи во својот штекер кога го триеме окото. Во спротивно, експертите забележуваат дека би било попаметно да избегнувате триење на очите бидејќи може да ги оштетите ако го правите тоа премногу напорно и/или премногу често.

Офталмолозите укажуваат на најлошото нешто што можете да им го направите на вашите очи

Прекумерното триење на очите може да ја оштети рожницата. Исто така, може да резултира со оштетување на видот и сериозна инфекција. Треба да посетите лекар доколку се појави некој од горенаведените симптоми – болка во очите, чувствителност на светлина, намален вид, заматен вид, црвенило…

Триењето на очите е поврзано и со кератоконус, состојба која се јавува кога вашата рожница постепено се испакнува нанадвор, или добива зашилена форма, пишува unilad.com, пренесува City Magazine.

Слични Вести
Menu