Влезете во уживање во велнесот за време на здраво, сеопфатно бегство во Дубаи

Дубаи е полн со активности инспирирани од фитнес, часови по јога и дестинациски бањи, кои може да се најдат низ целиот град. Изберете од низа велнес одморалишта, заживувачки фитнес активности и здрави ресторани низ градот.

Дубаи им нуди на посетителите разновидни интегрирани велнес искуства и дестинациски бањи кои комбинираат персонализирани стручни консултации со мајстори за јога и режими за вежбање за да ги релаксираат умот, телото и душата.

Велнес дестинација

Неверојатниот Jiva Spa во Taj Exotica Resort & Spa The Palm ги поканува гостите да уживаат во широк спектар на третмани инспирирани од Ајурведата, велнес ритуали и заживувачки масажи, со многу препознатливи третмани со масло со масло.

Бањата се наоѓа на само неколку чекори од приватна плажа долга 230 метри, каде што гостите можат да се релаксираат по третманот во воздушните кабани. Посетителите на Спа Џива можат да го пробаат препознатливиот третман „Вишуддија“, кој ја комбинира моќта на ведското пеење и „Гаршана“, процес на ексфолијација со помош на свилени ракавици што промовира подобрена циркулација на крвта.

Терапијата е проследена со лимфна дренажна масажа на целото тело и традиционална индиска обвивка со лековити билки, што ќе им овозможи на гостите да ги наполнат батериите и да заживеат.

Спа Bvlgari, кој се наоѓа на приземјето на The Bvlgari Resort Dubai, е пространа површина од 1.700 квадратни метри посветена на релаксација. Дизајнирана од познатиот велнес архитект Антонио Китери Патрицио Виела, внатрешната оаза располага со низа удобности за релаксирање, вклучувајќи амам, осум соби за третмани, италијанска берберница и салон за убавина.

Врвот е 25-метарскиот затворен базен, кој нуди перспектива на океанот преку прекрасните прозорци од подот до таванот. Потписниот третман е петчасовното Патување Majestic Hammam, каде природниот црн сапун и Мароко Мароко Miel d’Ambre, мелем за тело за пилинг и детоксикација направен со масло од сусам и екстракт од мед, се користат за време на церемонијална масажа на телото што комбинира истегнување и длабоко движења на ткивото за ублажување на мускулната тензија.

Ова патување вклучува масажа на скалпот и маска за коса, комплетно со специјализиран третман за лице. По третманот, гостите можат да се релаксираат во тивката област за релаксација или да се фрлат во 25-метарскиот затворен базен со панорамски поглед на морето низ прекрасните прозорци од подот до таванот.

BAR-B Spa во W Dubai – Mina Seyahi е уникатно спа искуство, каде дружењето и масажата одат рака под рака. Групи на пријатели или соло посетители можат да уживаат во низа третмани, вклучувајќи масажи и третмани за лице, пред да го завршат третманот во Beauty Bar со маникир, педикир или сушење со фен. Изберете од целосното мени на третмани достапни во еднокреветни или двокреветни простории за третмани и комбинирајте третмани за да создадете патување во спа.

telegraf.rs

Слични Вести
Menu