Кои 8 грешки ги прават мажите над 40 години во теретана ?!

Тренинзите во теретана по 40-тата година треба да се различни од претходно. Сакале или не, ќе изгубите мускулна маса како што стареете, а закрепнувањето исто така може да биде поспоро отколку кога имате дваесет години.

Да се ​​остане силен и да се подигне мускулната маса безбедно значи калкулација со вашето тело кое почнало да старее.

Џеф Кавалиер, фитнес инструктор, најпознат на социјалните мрежи по својата програма за обука Athlean-X, сними цело видео во кое детално ги објаснува осумте грешки кои ги прават мажите над 40 години во желбата да ги зголемат мускулите, како и што треба да избегнуваат мажите над 40 .

Прво, вели тој, не го прескокнувајте загревањето. На 20 години, можеби ќе влезете во теретана и веднаш ќе почнете тренинг со тегови но, на 40 години, треба да задолжителн ода се загревате.

Извор: Менсхелт

Слични Вести
Menu