10 здрави оброци за подобро здравје и помалу килограми

Следните 10 оброци, според нутриционистите, можат да придонесат за значително намалување на прекумерната телесна тежина, бидејќи заситуваат и содржат прилично малку калории. Едноставни се за подготовка, вкусно звучат и докрај ќе ги наполнат вашите батерии.

10 здрави оброци за повеќе енергија и помалку килограми
  • Овесна каша со боровинки, мед и ореви. Одлична порција нискокалоричен појадок.
  • Мусли со свежо исцеден овошен сок или со млеко (по избор). Се разбира, само една полна чинија. ?
10 здрави оброци за повеќе енергија и помалку килограми
  • Сварени овесни зрна (може и други видови зрна) со кисело млеко или со овошни плодови и една до две супени лажички ленено масло.
  • Овошна салата – портокал, јаболко, круша, банана, сето тоа ситно исецкано и прелиено со свежо исцеден сок од лимон.
10 здрави оброци за повеќе енергија и помалку килограми
  • Сендвич – диетален леб со семки, варено пилешко месо, малку безмасно тврдо сирење и зелена салата.
  • Урда со сушени плодови (Особено се корисни урмите. Земете два до три плода, исечете ги на мали парчиња и смешајте ги со урдата).
  • Омлет со билки и свеж зеленчук. За оброкот да биде комплетен, доволни се 2-3 јајца и вашиот омилен зеленчук.
10 здрави оброци за повеќе енергија и помалку килограми

  • Кисело млеко со банана, јаболко и корнфлекс (потребни се: половина банана исечена на парчиња, половина ситно исецкано јаболко и 2-3 супени лажици корнфлекс).
  • Каша од хељда со млеко (јадење кое е многу богато со железо)
  • Салата од авокадо, 2 јајца и рендано сирење. Сечете и декорирајте по желба.
10 здрави оброци за повеќе енергија и помалку килограми
https://youtu.be/om6pEG1cMdA?list=PLwGcp8Qjko-08NV1Z7QVjvro-jE3i0n2K
Слични Вести
Menu