Моќен еликсир за обнова на сексуалната енергија кој штити од десетина болести : вино од коприва

Копривата всушност уште одамна се употребува во медицински цели. Особено како вино кое е исклучително лековито . Виното со коприви им помага на мажите во обновување на секcyaлната енергија бидејќи ја зголемува потенциjaта. Предностите на црвеното вино во умерени дози (од 50 до 100 милилитри) веќе се докажани и истото се користи во здравите диети, па дури и во постоперативниот период. Здравите коски, подобрување на крвната слика и имунитетот, заштитата на внатрешните органи и изобилството од витамини и минерали кои може да спречат тешки болести се уште некои од предностите на ова вино, но ги има многу повеќе

Виното од коприва  содржи моќен антиоксиданс наречен ресвератрол кој помага при неутрализација на слободните радикали и ги штити клетките од нивниот деструктивен ефект. Виното го зајакнува срцето, го намалува ризикот од срцев удар, ја подобрува еластичноста на крвните садови и го зголемува нивото на хемоглобин во крвта.

Еве како се подготвува овој моќен еликсир

Измешајте 10 лажици листови и корени од коприва, лажица пелин, лажица толчени плодови од смрека и две лажици тегавец.

Смесата од билки ставете ја во литар црвено вино и оставете ја да отстои 12 часа.

После тоа, во виното додадете 4 лажици мед и варете околу половина час. Вареното вино оставете го во сад со капак да се излади.

Слични Вести
Menu