Светски познатиот ноќен клуб „Cafe de Paris“ затворен. Работел 100 години, преживеал војна,но не и пандемијата

Во големата низата на затворања на угостителски објекти поради последиците од ковид кризата, се најде и светски познат ноќен клуб во Лондон, кој ги затвори своите врати засекогаш.

„Кафе де Париз“ претходно работеше скоро сто години во лондонскиот Вест Енд, што го направи еден од најстарите клубови во Европа.

За време на неговата 96-годишна кариера, тој беше домаќин на sвезди како Џуди Гарланд, Дејвид Боуви или Грејс Кели, пишува Кликс.

Клубот за прв пат ги затвори вратите во март годинава, но вети дека ќе биде повторно достапен за гостите на крајот од пандемијата.

Сепак, бидејќи крајот не е на повидок, дури и по објавувањето дека Лондон се соочува со нови ограничувачки ограничувања поради ширењето на мутираниот вид на коронавирус, сопствениците на „Кафе де Париз“ го затворија објектот.

Како што наведоа, разорното влијание на пандемијата го направи своето.

– Со тешки срца, потврдуваме дека засекогаш ќе ги затвориме вратите на нашето сакано „Кафе де Париз“. Се обидовме да се избориме со тоа, но на крајот беше премногу. Дадовме се од себе за да обезбедиме поддршка за вработените и да ги почитуваме здравјето и безбедноста на секого, но на крајот, како и многу други угостителски објекти, стигнавме до крајот на патот – напишаа сопствениците на Твитер.

Слични Вести
Menu