12 активности кои ќе ви ја донесат празничната атмосфера во домот, во време на пандемија

Речиси сме на прагот пред Новата година, а вие уште не чувствувате никаква празнична атмосфера? Да, годинава е поразлична од сите претходни, но време е да направите неколку работи кои ќе ви ја внесат празничната еуфорија и радосните емоции во домот.

12-aktivnosti-shto-kje-vi-pomognat-da-ja-pochuvstvuvate-praznichnata-atmosfera01.jpg

Можеби годинава не смееме да правиме многу нешта, но сепак можеме да уживаме во празничната атмосфера и да му се радуваме на овој волшебен период.

Оваа празнична сезона навистина се разликува од сите претходни. Во периодот кога најмногу сакаме да ги видиме сите, мораме да избегнуваме собири, а нема да можеме да ја прославиме ни Нова година како вообичаено.

Но, тоа не значи дека годинава не можеме да ја почувствуваме празничната атмосфера и да му се радуваме на целиот период.

Ставете се во празнично расположение во „5 до 12“ со следните активности:

Организирајте филмски маратон и изгледајте ги омилените празнични филмови

12-aktivnosti-shto-kje-vi-pomognat-da-ja-pochuvstvuvate-praznichnata-atmosfera-02.jpg

Со домашните направете караоке забава со најпознатите празнични хитови

12-aktivnosti-shto-kje-vi-pomognat-da-ja-pochuvstvuvate-praznichnata-atmosfera-03.jpg

Најдете некој рецепт и направете си празнични коктели

12-aktivnosti-shto-kje-vi-pomognat-da-ja-pochuvstvuvate-praznichnata-atmosfera-04.jpg

Сплетете и израдувајте некоја сакана личност со рачно изработен шал или капа

12-aktivnosti-shto-kje-vi-pomognat-da-ja-pochuvstvuvate-praznichnata-atmosfera-05.jpg

Направете домашни празнични колачиња (и уживајте во вкусот додека гледате некој новогодишен филм)

12-aktivnosti-shto-kje-vi-pomognat-da-ja-pochuvstvuvate-praznichnata-atmosfera-6.jpg

Направете едноставни подароци за вашите најмили

12-aktivnosti-shto-kje-vi-pomognat-da-ja-pochuvstvuvate-praznichnata-atmosfera-07.jpg

Прочитајте некоја празнична книга, како „Божиќна приказна“ од Чарлс Дикенс

12-aktivnosti-shto-kje-vi-pomognat-da-ja-pochuvstvuvate-praznichnata-atmosfera-08.jpg

Направете си шолја топло чоколадо, „стуткајте“ се под меко ќебе и релаксирајте се

12-aktivnosti-shto-kje-vi-pomognat-da-ja-pochuvstvuvate-praznichnata-atmosfera-09.jpg

Направете уникатни и интересни новогодишни украси за вашиот дом – можете да најдете безброј идеи на интернет

12-aktivnosti-shto-kje-vi-pomognat-da-ja-pochuvstvuvate-praznichnata-atmosfera-10.jpg

Испратете им новогодишни честитки на вашите најмили. Уште подобро ако ги изработите сами, но времето ви поминува.

12-aktivnosti-shto-kje-vi-pomognat-da-ja-pochuvstvuvate-praznichnata-atmosfera-11.jpg

Ако имате деца, помогнете им да напишат писмо до Дедо Мраз

12-aktivnosti-shto-kje-vi-pomognat-da-ja-pochuvstvuvate-praznichnata-atmosfera-12.jpg

А, кога ќе ви недостасуваат пријателите, организирајте групен видеоповик, направете си нешто за грицкање и присетувајте се на новогодишните лудории пред пандемијата

12-aktivnosti-shto-kje-vi-pomognat-da-ja-pochuvstvuvate-praznichnata-atmosfera-13.jpg
Слични Вести
Menu