500 калории помалку: Трик за кремаста руска салата без „тон мајонез“

Каква би била празничната трпеза без чинија руска салата? Не би сакале ни да замислиме.

600-kalorii-pomalku-trik-za-kremasta-ruska-salata-bez-ton-majonez-001.jpg

Обично се подготвува неколку дена пред Нова година, или во случајов кога нема да има прослави, можеби и на истиот ден, а содржи грашок, морков, компир, кисели краставички, јајца, салама и многу мајонез.

Мајонезот ги поврзува сувите состојки во една кремаста целина. Но, знае и дополнително да ја зголеми калориската вредност на салатата.

Во само 100g мајонез се наоѓаат 680 калории, па вие пресметајте колку ставате во чинијата.

За да ги намалите калориите и маснотиите во салатата, додадете кисела павлака или грчки јогурт – тие имаат една третина помалку калории, отприлика околу 195 на 100g. Односно, ако се решите за грчки јогурт, ќе добиете салата со само 60 калории на 100g.

600-kalorii-pomalku-trik-za-kremasta-ruska-salata-bez-ton-majonez-2.jpg

За една просечна доза на салата може да користите 100g павлака или грчки јогурт во комбинација со 1 вреќичка, 90g мајонез (дозата зависи од количината која ја правите, проценете најдобро сами). Може да додадете и 1 лажичка сенф, по вкус.

Па наместо 200g мајонез со 500 калории повеќе, сега добивате малку полесна салата, со речиси ист вкус. 

Слични Вести
Menu