Posts by Lifestyle

(ВИДЕО) 7 трикови за вашето лице да изгледа послабо и попривлечно!

Секоја жена е убава, но негуваната е уште поубава. За да една жена изгледа привлечно, треба да се насмевне и секако да си посвети малку внимание. Ви нудиме неколку совети како да си ја појачате вашата самодоверба.

Откриен нов вид диносаурус, живеел пред 100 милиони години

Занимливости
Бразилските научници открија нов вид диносаурус кој живеел во пустината во раниот период креда, објави Геолошкиот институт на земјата.Новиот вид, наречен Farlovichnus rapidus, бил мало брзо месојадно животно со големина на денешната птица сериема, односно околу 60-90 сантиметри. Научниците велат дека врз основа на големото растојание помеѓу пронајдените стапалки, заклучено…

30 нови видови инсекти во Англија поради климатските промени

АКТУЕЛНО
На урбана фарма од 37 хектари во англискиот град Бат, волонтерите навеле 1.250 нови видови инсекти во последните осум години, а експертите се изненадени и загрижени бидејќи во текот на летото откриле уште триесет нови кои се преселиле таму поради екстремни температури предизвикани од климатските промени. Сити Фарм е најновата…

Череп на диносаурус, стар 68 милиони години на аукција во Париз

Случувања
Черепот на трицератопс, стар 68 милиони години, диносаурус препознатлив по збрчканата глава со три рога, ќе биде понуден на наддавање на 21-ви ноември во аукциската куќа Christie’s во Париз. Черепот на овој мирен тревојад е пронајден во Јужна Дакота, САД во 1998 година, а претходниот сопственик го нарекол „Бејби Џејн“.…

„Баленсијага“ промовира здолништа со облик на пешкир

Магазин
Модниот бренд „Баленсијага“, во новата колекција за пролет 2024 година претстави здолништа што личат на крпи. Цената на ова необично парче облека е 925 долари (околу 853 евра), а модниот бренд објави дека здолништето веќе може да се нарача преку нивната интернет страница. На промотивните фотографии манекенот ја има облечено…

Ова се земјите кои произведуваат најдобри вина

ПРЕПОРАКИ
Светот на виното е уникатен, а некои земји се посебно почитувани поради своите извонредни вина. Со разнообразие на климатски услови и столетна традиција во производството на вино, некои земји се истакнуваат како првокласни производители на ова величествено пијалок. Една од таквите дестинации е Франција, позната по своите виногради во региони…

Колку време му е потребно на мозокот да се опорави од алкохол?

Прекумерното консумирање алкохол го зголемува ризикот од неколку проблеми поврзани со мозокот како што се деменција, мозочен удар и депресија, покажуваат студиите. Новото истражување покажа колку време навистина му е потребно на мозокот да ја поправи штетата предизвикана од алкохолот, а тоа е со месеци. Научниците од Универзитетот Стенфорд открија…

11/11, зошто оваа сабота е толку посебна?

Случувања
Благодарение на моќната нумерологија на 11/11, оваа сабота одлучи да биде еден од најсреќните денови во месецот, а можеби и во целата година. 11.11 е магичен датум, особено ако знаете како да ја искористите неговата енергија. Нумерологија на 11/11 Бројот 11 во нумерологијата претставува духовен раст, будење и поврзување, така што…

(ВИДЕО) Четворица обвинети за кражбата на сатиричниот златен тоалет посветен на Черчил

Случувања
Неколку години по кражбата на ВЦ-школката од 18-каратно злато, од палатата Бленхајм во југоисточна Англија, денеска се обвинети четворица мажи. Тоалетот именуван „Америка“, е дело на италијанскиот концептуален уметник Маурицио Кателан, а претставува сатира на прекумерното богатство. Проценет е на 4,8 милиони фунти (околу 5,56 милиони евра) и беше дел…

(ВИДЕО) Шведски град ги поттикнува жителите да си велат „здраво“

Случувања
Градот Лулеа во Шведска, каде што живеат околу 80.000 луѓе, почна кампања за охрабрување на жителите – да се поздравуваат почесто меѓу себе. А, тоа особено важи за лицата за кои се вели дека се интровертни личности. Во видеото што се шири на интернет, жителите на Лулеа со „крути“ лица…
Menu