Posts by Lifestyle.mk

Цвекло- за понизок крвен притисок

Основниот совет сепак, гласи – никогаш да не се крие притисокот од лекарите бидејќи тоа може да го попречи и/или одложи потребниот третман и да доведе до посериозни здравствени проблеми. Натаму, според „Харвард хелт паблишинг“ (Harvard Health Publishing), една од најпознатите методи за намалување на стресот е длабокото дишење. Рамномерното…

Костени- најповолни за здравјето

Со доаѓањето на есента, мирисот на печените костени се шири на улиците, потсетувајќи нè на топол дом и на вкусовите од детството. Покрај тоа што е поврзан со убави спомени, костенот е подарок од природата кој е многу здрав и хранлив. Припитомениот се користи во исхраната. Иако е јаткасто овошје,…

Влезете во уживање во велнесот за време на здраво, сеопфатно бегство во Дубаи

Дубаи е полн со активности инспирирани од фитнес, часови по јога и дестинациски бањи, кои може да се најдат низ целиот град. Изберете од низа велнес одморалишта, заживувачки фитнес активности и здрави ресторани низ градот. Дубаи им нуди на посетителите разновидни интегрирани велнес искуства и дестинациски бањи кои комбинираат персонализирани…

Први симптоми на дијабетес

Што е дијабетес? Дијабетесот, или формално дијабетес малитус е хронично заболување на метаболизмот, кое се карактеризира со покачени нивоа на гликозата, шеќерот во крвта на гладно > 7,0 ммол/Л или на ниво на гликоза мерена два часа по тестот за толеранција на гликоза тестот плазматска гликоза > 11,0 ммол/Л. Едноставно…

Психолог открива какви проблеми може да настанат

Психологот Невена Радовановиќ објаснува кои групи луѓе потешко го поднесуваат менувањето на часовникот и какви проблеми можат да предизвикаат. Радовановиќ истакнува дека нашиот внатрешен часовник реагира на секоја промена на времето. „Всушност, секој од нас има внатрешен часовник, кој се нарекува деноноќен ритам, а тоа се одредени промени кои секогаш…

(ВИДЕО) Најдобриот српски тенисер Ѓоковиќ свиреше саксафон

Еден од најдобрите виолинисти во светот, Стјепан Хаузер, повторно настапи во Арената во Белград и на својот прв солистички концерт. Публиката очекуваше огномет од емоции, романтика и неверојатен концерт, но не и најдобриот тенисер на сцената Новак Ѓоковиќ кој свиреше на саксофон. Хрватскиот музичар пред една година во интервју за…

Претстојното префрлање на „зимско сметање на времето“ би можело да предизвика проблеми кај луѓето со деменција

Здружението за Алцхајмерова болест Британија вели дека враќањето на часовниците наназад, што не очекува викендов, може да ги дезориентира овие лица. Како што зимските утра стануваат потемни, на луѓето со деменција може да им биде тешко да ги приспособат шемите на спиење. Покрај тоа, на нивниот деноноќен биолошки часовник му…

Месечината е формирана непосредно по создавањето на Земјата, приближно пред 4,4 милијарди години

Научниците веруваат дека Месечината е формирана непосредно по создавањето на Земјата, приближно пред 4,4 милијарди години, кога Сончевиот систем бил сè уште млад. Претпоставката е дека тогаш објект со големина на Марс удрил во новоформираната и блескава Земја и откорнал огромен облак од отпадоци кои по некое време се формирале…

Мед и лимон, комбинација за здравствени придобивки

Можеби сте слушнале дека напитокот од лимон и мед наутро „прави чуда за вашето здравје“. И медот и лимонот содржат моќни терапевтски својства кои се комбинираат за да направат одличен тоник за здравје, е верувањето кое кружи на Интернет. Напитокот е навистина лесен за подготовка и не треба многу труд…

Предности и придобивки на чајот од ловоров лист

Се верува дека лекува лошо варење на храната, срцето, ги намалува ефектите од дијабетес тип 2, но има и позитивен ефект врз психата. Исто така е одличен како средство за дезинфекција, така што ќе ги избрише сите вируси и микроби од просторијата. Од плодот се добива есенцијално масло, креми и…
Menu