Posts by Lifestyle.mk

Мерилин Монро разговарала со неа пред нејзината смрт и неа ѝ го оставила огромното богатство

Една од последните живи луѓе што ја познавале Мерилин Монро, нејзината сестра Бернис Микрал, се присети на легендарната холивудска русокоса по повод нејзиниот 100-ти роденден: „Сакавме да зборуваме за фризури, облека и шминка. Мерилин доби желба да ме нашминка и ми покажа како образите да изгледаат потенки со потемна нијанса,…

Верувале или не, така е: Секој што го поседувал овој накит доживеал мистериозна смрт

Занимливости
Со векови, луѓето воделе крвави битки, па дури и ги ризикувале своите животи за да поседуваат убави и ретки скапоцени камења што ќе им донесат големо богатство. Како симболи на богатство, моќ и статус, некои луѓе нема да ги запре ништо за да ги стекнат овие неверојатни камења, прибегнувајќи кон…

Невронаучници можат да ги предвидат одлуките 11 секунди пред да ги донесеме. А тоа открива и друго

Занимливости
Во нова студија објавена во списанието „Сајентифик рипортс“ е објаснет случај во кој истражувачи од Австралија им велеле на учесниците во истражување да замислат една или две карактеристични слики и потоа, со следење на активноста на мозокот истражувачите можеле да предвидат каква слика ќе изберат учесниците и колку живо си…

Мајкрософт развива технологија за комуникација со мртвите

„Мајкрософт“ патентира четбот со кој управува вештачка интелигенција, чија главна задача е да имитира некоја личност, на пример, починат член од семејството или пријател. Од „Мајкрософт“ замислуваат тој четбот да функционира во форма на апликации за паметен телефон, а за навистина да работи, му треба пристап до голема количина на…

Фирма од Флорида,финансиски поддржана од Бил Гејтс, ќе испушти стотици милиони генетички модифицирани комарци за целите на експеримент

Занимливости
Биотехнолошката фирма „Окситек“, финансиски поддржана од Бил Гејтс, ќе испушти стотици милиони генетички модифицирани комарци во Флорида за целите на експеримент. Минатата недела била пуштена првата група од 150 илјади комарци. Контроверзниот проект предвидува пуштање генетички модифицирани комарци на шест локации во сојузната држава во следните неколку месеци. Според компанијата,…

Ги шокирала гинеколозите: родила 9 деца, а тие виделе помалку на ехо

Халима Сисе (25) им приреди огромно изненадување на лекарите кога родила дури девет бебиња, две повеќе отколку што гинеколозите виделе на ултразвук, објави Министерството за здравство во Мали. Сите бебиња се родиле со царски рез, а Халима им се придружила само на мал број жени кои родиле дури девет бебиња.…

Сликите направени “само за него”, ги гледаат многу повеќе луѓе отколку што мислите

Снимките направени само за неговите очи може да отидат подалеку отколку што некогаш би помислиле! Ако ги испратите вашите послободни фотографии на личноста со која сте во врска (или сакате да бидете), имајте на ум дека многу други луѓе можат да ги видат тие снимки покрај него. Покрај тоа, веројатноста…

Меган Маркл веќе се породила и тоа тајно?

Наводно војвотката била забележана како итно била пренесена во болница Војвотката и војводата од Сасекс, 39-годишната Меган Маркл и три години помладиот сопруг, принцот Хари, наскоро ќе го прослават вториот роденден на нивниот син Арчи, а како најубав подарок, малиот ќе добие помала сестра кој треба да се роди наскоро. Но,…

Во оваа земја само 20% од луѓето користат интернет, иако писменоста е 97,7%

Станува збор за земјата на теписите – Туркменистан . Кимата е екстремна– во текот на летото температурите можат да достигнат и до 50 степени, додека пак во текот на зимата одат и под нулата. Еве уште неколку неверојатни факти за оваа земја: – Во Туркменистан речиси 90 отсто од жителите работат…

Скулптор создава кукли кои се толку реални што сите мислат се живи (галерија)

Мајкл Зајков е неверојатен уметник од Русија што прави волшебни кукли кои ќе ве импресионираат со нивниот реален изглед. Тој успеа да собере над 1 милион фанови, кои му се восхитуваат на неговиот фасцинантен работен процес и уметноста што ја создава. Создавањето на секоја кукла започнува со пребарување на слика,…
Menu