Blog

Најбизарниот „пар“ на светот направи свадба: Бодибилдерот Јуриј Толочко се венча со „девојката“ секс кукла

Во ноември Јуриј организираше свадбена церемонија со десетици гости, а неговата сакана, секс куклата Марго, носеше раскошна венчаница. Бизарно, зарем не? Бодибилдерот Јуриј Толочко од Казахстан долго време е актуелен во медиумите со својата „девојка“, секс куклата Марго. Јуриј оди на вечери со неа, чува миленик, а во ноември дури и се…

Џеј Ло повторно со чантата од крокодилска кожа – се подготвува за новогодишниот настап + видео од пробите

Џеј Ло уште еднаш беше „уловена“ со чантата од крокодилска кожа за која беше критикувана, додека оди на проба за настапот на ногодишна ноќ, а набрзо потоа ги израдува фановите и со видео од подготовките. Џеј Ло се подготвува за нејзиниот настап на новогодишната ноќ, а само неколку денови пред…

Баба ѝ го исплела џемперот од соништата на внука си, кој таа го нацртала за домашна задача

Кој не би посакал ваква баба? Нејзината внука ќе го памети ова изненадување до крајот на животот. Џули Кординер од Велика Британија е баба која направи прекрасен потег за својата внука и го воодушеви светот. Таа сподели на Твитер фотографија од нејзината прекрасна внука во новогодишен џемпер, кој таа ѝ…

„Фармерките се диктатор, тие мора да се запрат!“ – Цитати на модната легенда Пјер Карден кој почина на 98 години

Пјер Карден, легендарниот моден креатор, почина на 98-годишна возраст во болница во близина на Париз, на 29 декември. Во соопштението за неговата смрт, семејството на Карден изјавило: „Сите ние сме горди на неговата силна амбициозност и смелоста која ја покажа низ неговиот живот“. Неговата дизајнерска визија започнала со т.н. „балон фустанот“…

500 калории помалку: Трик за кремаста руска салата без „тон мајонез“

Каква би била празничната трпеза без чинија руска салата? Не би сакале ни да замислиме. Обично се подготвува неколку дена пред Нова година, или во случајов кога нема да има прослави, можеби и на истиот ден, а содржи грашок, морков, компир, кисели краставички, јајца, салама и многу мајонез. Мајонезот ги…

Коби Брајант, Марадона, Шон Конери – светски ѕвезди кои ги изгубивме во 2020 година (фото)

2020 беше ужасна година од многу аспекти, а покрај пандемијата, таа успеа да нè збогува и со многу славни ѕвезди кои починаа во оваа тешка година. Коби Брајант и неговата ќеркичка Џиана беа првичниот шок… но и сите останати кои многу ќе му недостигаат на светот: Диего Марадона Легендата на…

Леб со банана, домашна пица – најгугланите рецепти за 2020-та година

Далгона кафе, лахмаџун, леб со кисело тесто – кои беа најпребаруваните рецепти на Google за 2020-та година? Поголемиот дел од годинава го поминавме дома, па многумина имаа повеќе слободно време од вообичаено. Ова, пак, натера многу луѓе да започнат некое ново хоби, а изгледа најпопуларно беше готвењето. Во текот на…

Вирално видео: Скијачка стана мета на критики откако го фрли 1-годишниот син во длабок снег

Забавата со нејзиниот син ја направи мета на онлајн критки. Дали потегот ја загрозува безбедноста на нејзиното детенце? Јулиа Манкузо (36) од Калифорнија е поранешен олимписки ски шампион и мајка на 1-годишен син, која поради еден потег деновиве е мета на онлајн критики. Таа сними видео како го фрла нејзиниот…

12 активности кои ќе ви ја донесат празничната атмосфера во домот, во време на пандемија

Речиси сме на прагот пред Новата година, а вие уште не чувствувате никаква празнична атмосфера? Да, годинава е поразлична од сите претходни, но време е да направите неколку работи кои ќе ви ја внесат празничната еуфорија и радосните емоции во домот. Можеби годинава не смееме да правиме многу нешта, но…

Возачи, да ве провериме: Кој има предност?

Добро погледнете ја сликата и не брзајте пред да одговорите… Бидејќи во пракса, тоа може да ве чини живот. Има еден камион и три авотомобили. Соодветно на нив, со иста боја на стрелки е означен нивниот правец на движење. Замислете ја ситуацијата и одговорете – По кој редослед треба да…

За силен имунитет и здравје: Направете си мед со ореви

Одамна знаеме дека медот и оревите содржат голема количина на важни витамини и минерали. Во комбинација заедно му годат одлично на човековиот организам. фото: freepik.com За да го подобрите работењето на внатрешните органи и имунитетот, но и кога сте подложни на емотивен стрес или имате тешка физичка работа, добро е да…

Кајли Џенер објави невидени фотки од ќерката и тајната бременост + луксузниот божиќен подарок за Сторми

Кајли Џенер ги израдува фановите со досега невидени фотки од бременоста која ја криеше до самиот крај, објави фотки и од Сторми кога била бебе, а го покажа и подарокот што го добила ќеркичката од Тревис Скот. Деновиве Кајли Џенер се вклучи во интересен Инстаграм предизвик, за кој објавуваше фотографии…

5 навики поради кои на луѓето им делувате арогантно

Ако оставате впечаток на ладна, аргоантна личност и сите ви го кажуваат тоа, а себеси се сметате за топли, емотивни и пријателски настроени, можеби несвесно имате навики и грешки кои создаваат спротивен привид. Добро проверете се дали… 1. Не слушате како што треба Ако често размислувате за нешто сосема трето…

Фото споредби на вљубени парови на почетокот од врската и сега

Вљубените парови растат заедно, се менуваат, создаваат семејства… Убавината на љубовта и заедништвото, низ фотографии некогаш и сега. Во филмовите гледаме романтични приказни, но и во реалноста постојат такви. Многу луѓе се сакаат како и првиот ден и се со години заедно. На Reddit парови споделуваат како изгледале на почетокот…

Дедо Мразовците кријат 7 предмети – за колку време ќе ги најдете?

Илустраторот Dudolf, кој обожава да ги предизвикува луѓето тематски, овојпат сокри 7 предмети помеѓу еден куп Дедо Мразовци. Целта е да ги раздвижите очите, малку да ги подобрите фокусот и концектрацијата и да не се опуштате прерано и да запаѓате во зимски сон. Ваша задача е да најдете: Баба Мразица,…

12 луди работи кои можете да ги видите само во Бразил

Во Бразил апсолутно сѐ е причина за прослава, па дури со доза сарказам се слави и годишнина на дупките на улиците. Интересна идеја, нели? Бразилците имаат многу причини да бидат горди и тоа на релаксираниот начин на живот, на добрата смисла за хумор, способноста за импровизација и што уште не.…

4 хороскопски знаци за кои 2021 ќе биде феноменална година

Сите имаме големи надежи за 2021-ва, но астролозите тврдат дека 4 хороскопски знаци ќе имаат посебно добра година. фото: pixabay.com За кого 2021-ва ќе донесе успех во кариерата, а на кого ќе му ја донесе сродната душа? Астролозите превидуваат: Овен – крупни одлуки во љубовта Од почетокот на летото, до август…

Хакирање за 20 секунди, жените трчаат со штикли – Работи што секојпат го уништуваат филмот

Дали има некои работи во филмовите што веднаш ве тераат да ги замразите? Дали, на пример, ви пречи што повеќето љубовни приказни имаат речиси исто дејство? Можеби, пак, не ви се допаѓа што на хакерите им се потребни 20-тина секунди за да го пробијат и најдобро обезбедениот систем. Постојат многу…

„Што ќе каже историјата? Историјата, господине, ќе лаже како и обично“ – цитати за вистината и лагите

Познавате ли многу лажговци? Дали сте опкружени со луѓе што ја зборуваат вистината или со оние зависни од лажење до тој степен што повеќе не умеат да ја распознаат ниту сопствената лага од реалноста? Не сте единствените. Големите мислители, многу години пред нашето време, се изјасниле во врска со вистината…

Вонматерична бременост, рекорд за „најплатена актерка по минута“ – Факти за маестралната Никол Кидман

Препознатлива по својот разновиден кинематографски опсег, како и по својот гламурозен изглед, актерката Никол Мери Кидман со сигурност е миленичка на многу луѓе ширум светот, без разлика на нивната генерација. Поради нејзиниот специфичен австралиски акцент, многумина мислат дека таа е родена токму во Австралија, но сепак тоа не е точно.…

6 сигнали кои „врескаат“ дека секогаш ги ставате другите пред себе

Се извинувате кога друг ќе ве згазне, касиерката ве краде, но не си ги барате парите, помагате на луѓе кои ве игнорирале со години… Се препознавате ли? Дали сте од оние луѓе кои постојано се трудат да ги задоволат другите? Секогаш другите се поважни од вас, а себе се ставате…

Клои Кардашијан повторно со дијамантски прстен – дали се точни гласините за венчавка со Тристан Томпсон?

И покрај бројните неверства, Клои Кардашијан му даде уште една шанса на Тристан Томпсон, а неодамна се поајви со голем дијамантски прстен за кој многумина се убедени дека е веренички. Иако изворите тврдат дека Клои Кардашијан не е свршена со Тристан Томпсон, дијамантскиот прстен ги збунува сите. 36-годишната Клои беше…

Уникатен домашен миленик: Пар од Тексас живее со бивол од 1.133 килограми (фото)

„Кога се  движи тој низ домот, изгледа како да минува автомобил, но без разлика на големината досега не скршил ниту еден божиќен украс“, велат сопствениците на уникатниот домашен миленик. Бриџис (63) и Шерон (47) од Тексас имаат уникатен миленик. Тие чуваат бивол од 1.133 килограми. Ексцентричниот пар го обожава биволот…

Новогодишна шопинг победа: 10 подароци со кои ќе ги израдувате блиските

Оваа година, без оглед на тоа што нема да можете да ги поминете празниците со вашите пријатели и блиски, би било одлично да ги израдувате со подароци подготвени со љубов и од срце. Нема поубаво чувство од тоа да видите насмевка на лицето на луѓето кои ги сакате. Доколку имате…

Совршена божиќна атмосфера кај Роналдо дома – забава во празнични пижами со Џорџина и децата

И Роналдо облече пижами со празничен дезен за совршена фотка со своите најсакани покрај елката. Во текот на пандемијата на корона вирусот Кристијано Роналдо и Џорџина Родригез постојано ги радуваат фановите со совршени семејни фотографии. Така и овојпат 35-годишниот фудбалер со својата 26-годишна девојка и 4-те деца направи прекрасна фотографија…

На свадбата на татко ѝ тинејџерка ја расплака маќеата: „Ти си ми една од најдобрите работи во животот“

„Идејата за маќеа ми беше неприфатлива сѐ додека не дојде Бет во мојот живот. Тоа што ја добив Бет е една од најдобрите работи што ми се случиле некогаш“, вели 15-годишната Алекс низ солзи. Тинејџерка со емотивниот говор за својата маќеа на денот кога таа се венчаваше со нејзиниот татко,…

Ретка и прекрасна глетка: Во Кина се роди четворка бели лавчиња

Малите, слатки и бели братчиња се вистински мелем за очи. Нивните фотографии станаа хит низ светот. Во Кина се роди четворка бели лавчиња, нешто што се случува навистина ретко. Четирите машки лавчиња, кои се родиле во „Nantong Forest Safari Park“ пред еден месец, наскоро ќе почнат да се запознаваат и…

„Првата љубов е многу токсична“ – 3 години по Џастин Бибер, Селена Гомез уште не е подготвена за врска

Селена Гомез и Џастин Бибер се разделија во март 2018-та и иако поминаа речиси три години оттогаш, младата пејачка не е подготвена за сериозна врска и сега сака да се фокусира на менталното здравје. Иако последниве неколку месеци се појавија гласини дека Селена се гледа со NBA кошаркарот Џими Батлер,…

Вирален хит: TikTok трик како најбрзо да ги ставите сијаличките на елката

Дали и вие секоја година се мачите поставувајќи ги сијаличките на елката на традиционален начин? Поставувањето на сијаличките на елката најчесто е тешка мисија, па потребно е дури и некој да ви помогне притоа. Но, сега една корисничка на TikTok открива трик како тоа да го правите побрзо и полесно.…

Стрес, промена на телесната тежина и уште 8 можни причини за нередовна менструацијата

Стрес, пубертет, средства за контрацепција – постојат многу можни причини за промени во менструалниот циклус и најчесто нема простор за грижа, но не ги избегнувајте редовните контроли за да бидете сигурни. Повеќето жени и девојки се загрижени кога ќе им задоцни менструацијата, но и нејзиното подранување знае да биде загрижувачко.…

Ситуации што им се познати на сите кои чуваат милениче, низ илустрации

Речиси секој кој чува куче или маче го гледа миленичето како уште еден член од семејството. Веројатно поради тоа, многу луѓе се однесуваат кон милениците како кон други луѓе – им зборуваат, ја делат храната со нив, па дури и чувствуваат љубомора ако миленичето покаже наклонетост кон некој друг. Ако…

„Стара сум и живеам сама“ – Жената со гулабите од Home Alone е повторно хит во медиумите + срцепарателна изјава

Се сеќавате ли на „страшната“ жена со гулаби од вториот дел на Home Alone? Денес таа има 75 години и ги разнежни срцата на фановите на филмот со срцепарателната изјава, откако стана хит во британските медиуми заради сличноста со водител од утринска емисија. Во време на пандемија сите ја чувствуваат…

Кајли Џенер плаќа 400.000 долари месечно само за обезбедување – на што друго ги троши парите?

Кајли Џенер троши и до 400.000 долари месечно за обезбедување, а наводно, нејзиното семејство почнало да се грижи за неконтролираното трошење на младата богаташка. Според Кејтлин Џенер, Кајли троши и до 400.000 долари месечно за обезбедување. Ако информациите на Кејтлин се точни, тоа значи дека Кајли троши 4,8 милиони годишно…

Што открива формата на носот за вашиот карактер, според науката?

Споредувајќи луѓе од целиот свет, еден научник заклучил дека постојат 12 разни типови или форми на нос, а открил и кои карактерни особини доаѓаат со секоја од нив. Научникот Абрахим Тамир решил да открие колку типови на носови имаат луѓето и успеал да ги подели во 12 разни категории. За…

Синоќешното „поклопување“ на Сатурн и Јупитер – „Божиќната ѕвезда“ низ фотографии

Вчера, 21 декември, Сатурн и Јупитер се приближија толку многу што изгледаа како да се преклопени на ноќното небо, како едно небесно тело – настан што се нема случено цели 800 години. Иако времето генерално беше облачно, некои луѓе успеале и да го фотографираат настанот. Феноменот познат како „Божиќна ѕвезда“…

Чилеанците имаат четкичка за заби на работа и уште 5 факти за животот во Чиле

Што можеме да научиме од Чилеанците? При изборот на сопруга поважно е дали жената е домаќинка, отколку дали е фит. Кога ќе се спомене Чиле на ум сигурно ви паѓаат грандиозни планински врвови. Но, што друго знаете за животот во оваа земја во Јужна Америка, која граничи со Перу, Боливија…

По провокативните пози од ќерка ѝ, Мадона (62) во разголено издание – ја покажа лузната од операцијата на колкот

И на 62 години Мадона нема проблем да позира во разголено издание. Овојпат ја покажа големата лузна на колкот. Мадона и на 62 години нема проблем да се фотографира во разголено издание. Таа на Инстаграм Стори објави фотографија на која е облечена во црна долна облека и ја покажува лузната…

Аријана Гранде се вери со момчето Далтон Гомез – Што знаеме за нејзиниот нов вереник?

27-годишната Аријана Гранде и 25-годишниот Далтон Гомез се заедно речиси цела година, а сега, со фотографија од дијамантскиот прстен, пејачката сподели дека се вериле. Ова е втора свршувачка за Аријана, а претходната со Пит Дејвидсон ја прекина по само 5 месеци. 27-годишната пејачка објави фотографија со која ги сподели новостите…

9-годишниот Рајан Каџи е најплатениот јутјубер трета година по ред – заработил 30 милиони

Годинава 9-годишниот Рајан Каџи заработил 30 милиони долари од неговиот YouTube канал и, трета година по ред, Forbes го прогласи за најплатениот јутубер. Сигурно сте слушнале за Рајан Каџи – 9-годишното дете кое заработува милиони благодарение на неговиот YouTube канал. Годинава, Рајан заработил речиси 30 милиони, па трета година по…

Годишен хороскоп за 2021: Девица

2021 ќе биде среќна година за Девиците, кои ќе успеат да ги продолжат нивните тековни проекти, но и да започнат нови, и со мали но сигурни чекори да се движат кон целите, финансискиот живот ќе цвета, а многу од вас ќе се одлучат на брак.  Јупитер ќе им ја донесе…

Првпат после 800 години, Сатурн и Јупитер ќе се „поклопат“ на ноќното небо – како да ја набљудувате „Божиќната ѕвезда“? (фото)

Денес ќе имаме можност да го погледнеме доближувањето на Сатурн и Јупитер на ноќното небо – феномен познат и како „Божиќна ѕвезда“, а планетите ќе се доближат толку многу, што за нас ќе изгледаат како да се поклопени. Уште подобро е што настанот ќе биде видлив и со голо око.…

Годишен хороскоп за 2021: Лав

За Лавовите, 2021 ќе биде година на овие проекти, можности и проширување на хоризонтите, но и длабоки промени на љубовно и лично поле.. „Бизнис сетилото“ ќе ви биде многу изострено и ќе знаете како да ја искористите секоја прилика како своја предност. Ќе бидете многу трпеливи и ќе знаете каде…

Како да ги препознаете знаците на ослабениот имунитет?

Имунитетот е прва и вистинска бариера која спречува болестите да навлезат во нашето тело. Како да препознаете дека таа бариера ви е на прагот на слабоста? Во време кога постојано се зборува за јакнење на имунолошкиот систем, важно е да знаете да препознаете кога тој е исклучително слаб. Ова се…

4 филмски и „бапски“ приказни кои слободно може да ги игнорирате во текот на бременоста

Веќе ја поминавте бременоста или пак во моментов чекате бебе? Сигурно забележавте дека луѓето сакаат да споделуваат многу совети, иако најчесто никој не го бара тоа од нив. Иако се добронамерни, некои совети честопати се бескорисни и невистинити. фото: pixabay.com Прочитајте ги најчестите „бапски приказни“ кои можете да ги игнорирате: Невообичаени…

Орландо Блум по грешка скршил шампањ – И славните имаат трема при запросување

Орландо Блум скршил шише шампањ додека го вадел прстенот за Кети, Џорџ Клуни клечел половина час чекајќи одговор од Амал, а Канје Вест најмил цел стадион за да ја запроси Ким. Венчавките на славните се огромни и гламурозни, па веројатно нормално е и запросувањата да бидат такви. Но, повеќето од…

„Ситуација – депресија“ – Знаци дека пандемијата ви ја предизвикува оваа состојба

Како да се изборите со депресијата предизвикана од пандемијата со корона вирусот? Како да ја препознаете, за да може да ја надминете? Депресијата не е искуство кое бргу се заборава, се преболува или исчезнува само по себе. За многумина тоа е состојба на умот која се повторува и трае предолго.…

Делови од телото кои веројатно погрешно ги „чистите“ цел живот

Постојат над 2.300 видови на бактерии кои постојат и преживуваат само во пределот на папокот, а веројатно и многу повеќе, дури и кога одржуваме најредовна хигиена. Ова се неколку делови од телото кои веројатно и вие ги чистите погрешно цел живот, бидејќи никој никогаш не ви кажал дека постои и…

Спие со 4 жени, го бањаат: Нов скандал од Нигериецот кој водеше жени на поводник

Тој вели дека го живее животот од своите соништа и не му е грижа што мисли светот за тоа. Контроверзниот инфлуенсер од Нигерија познат како „Pretty Mike“ постојано прави скандали со својот начин на живот. Тој неодамна предизвика скандал откако се појави на свадба во придружба на 6 бремени жени за кои тврди…

Започна ски сезоната во Банско, Бугарија: Маски се задолжителни на жичниците и ски лифотвите

Ски сезоната во најпопуларниот ски-центар во Бугарија започна со навеани снежни падини. Уживањето е уште поголемо земајќи ги предвид сончевите денови, снежната покривка и чистиот воздух. Заради заштита од ковид-19, туристите мора да носат заштитна маска или шал додека се возат во кабините, на жичницата и на ски лифтовите. Кабините…

Накит оставен на лавабото и уште 8 работи кои го уништуваат изгледот на вашиот тоалет

Oд средства за чистење оставени на видик до празни шишенца од шампони и купки, што го уништува изгледот на вашиот тоалет? Во многу домови се случува во тоалетот да се натрупаат работи кои се собирале во текот на годините. Пренатрупаниот тоалет не изгледа добро, а знаеме дека огромна е веројатноста…

„Дали сум му здодевна во кревет“ и уште 5 работи што ги мачат жените за време на секс

Жените често размислуваат за детали од сексот кои мажите воопшто не ги ни забележуваат. Некои жени не можат да се опуштат за време на сексот и се загрижени за најразлични работи. Што ги мачи жените најчесто при овој интимен чин, а навистина нема потреба од тоа… „Како изгледам од овој…

8 едноставни трикови и вежби со кои вашиот мозок ќе биде во топ форма

Дали сте забележале дека скоро секој ден ви е ист? Веројатно секој ден ги правите приближно истите активности – одите на работа, правите јадење, водите речиси исти разговори со некого… Нема ништо лошо во ова, но активностите што ги повторувате секој ден не го стимулираат вашиот мозок. Одвреме-навреме треба да…

Пред речиси еден век vs. денес: Фотограф шета низ Европа и прави споредби на места од стари фотки

Холандскиот фотограф Каспер решил да ги следи стапките на реномираниот германски фотограф Курт Хилшер, па ги фотографира истите места како него, речиси цел век подоцна – во неговата колекција има и фото-споредба од прекрасни места во Македонија. Каспер Моленаар е фотограф од Холандија кој за подарок добил фото-книга од реномираниот…

Животот во најсеверниот град во светот: 3 месеци е ноќ, има мечки, а да прошеташ куче е како експедиција (видео)

Една девојка која живе во Лонгјир, најсеверниот град во светот, споделува како изгледа шетањето куче во зима – период кога во градот владее поларната ноќ, и тоа речиси три месеци. Лонгјир е најголемиот град во Свалбард – норвешка прекуморска територија, и е сместен на остров во архипелагот Свалбард. Лонгјир е…

Кога Том Круз ќе се изнервира на сет: Се дере и пцуе по вработените, па тие си дале отказ (видео)

Се појави аудио и видео снимка на која Том Круз им вика и пцуе по вработените на сетот на Mission Impossible бидејќи не почитувале мерки за дистанцирање, Џорџ Клуни застана во негова одбрана, но на крај дури петмина од екипата си дале отказ поради тензијата. Деновиве се појави аудиоснимка направена…

Девојка му организирала трудничка фотосесија на своето куче

Кејти од Тексас организирала фотосесија за своето куче каква што во последно време прават бремените жени. Дали и ова ќе стане тренд во светот? Кејти Еверс од Тексас организирала трудничка фотосесија за својот златен ретривер Лили Мае, кој го пронашла како скита на улица и го вдомила. Ваков тип на…

Аеродром како тропска шума, пазувите се забранети на ТВ: 11 факти за животот во Малезија

Локалците имаат некои чудни навики, на пример бидејќи патиштата се нечисти, моторциклистите за да се заштитат од правот, ветерот и непредвидливото време често ја носат јакната обратно. За разлика од најблиските соседи Тајланд, Сингапур и Индонезија, Малезија не е толку популарна земја кај туристите. Како изгледа животот таму, кои се…

Кајли Џенер е најплатена славна личност во 2020 според Forbes, откако беше тргната од листата на милијардери

Со заработка од 540 милиони долари, Кајли Џенер е прогласена за најплатена славна личност од страна на Forbes за 2020-та, а на второто место, веднаш после неа, се наоѓа Канје Вест со заработка од 170 милиони долари. Според Forbes, Кајли Џенер е најплатената славна личност за 2020 година. 23-годишната ѕвезда…

Дедо мотивиран од една врамена фотографија – Празнична реклама која за секунда ќе ви ги насолзи очите

Многумина ја прогласија за реклама на годината, со оглед на ситуацијата во која се наоѓаме. Собра десетици милиони прегледи и небројани реакции, иако е објавена пред само 2 недели. 3-минутната реклама ја следи приказната на еден дедо, кој е изолиран поради пандемијата, па самиот почнува да вежба и да ја…

Која е приказната зад „најосамената куќа во светот“ на мал остров во Исланд? (фото)

Многумина имаат видено фотографија од најосамената куќа на светот, за која кружат гласини од типот дека ја направил милијардер како засолниште од потенцијална зомби апокалипса, но која е вистинската приказна за оваа куќа на остров во Исланд? Неодамна на Reddit се појави фотографија од мал остров на кој има само една куќа, која…

Дакота Џонсон со смел аутфит кој не може да го износи секој – тренерки и бунда (фото)

Кој друг би можел да износи вака смела комбинација? Што мислите за овој стајлинг – за или против? Дакота Џонсон (31) беше фотографирана на прошетка низ Холивуд со смел аутфит. Таа искомбинира тренерки, со чевли и долга бунда, но најмногу внимание привлече нејзиниот огромен прстен со смарагд. Многумина веруваат дека…

Лана дел Реј се вери по вторпат, по само неколку месеци врска – го запознала на апликација за состанување

Лана дел Реј ја криеше врската од јавноста, но по само кратко време состанување има свршенички прстен на раката, по вторпат во животот. Кој е нејзиниот избраник? Лана дел Реј се свршила со пејачот Клејтон Џонсон, пишуваат американските медиуми. Парот се запознал на апликација за состанување и почнале да се следат…

10 знаци на емоционална исцрпеност, иако можеби не сте свесни за тоа

Истражувањата покажуваат дека емоционалната исцрпеност е една од трите меѓусебно поврзани компоненти што доведуваат до генерална исцрпеност (Maslach & Jackson, 1986).  фото: pixabay Според оваа 3-компонентна концептуализација, другите два фактори се непрепознавање на себеси и занемарување на достигнувањата. Ако се чувствувате емоционално исцрпени, дозволете си малку време да се одморите. Слушајте…

Што не е во ред на оваа фотографија од „син на мајка“ која кружи на социјалните мрежи?

Веруваме дека изминативе денови барем еднаш ви се појави оваа фотографија на социјалните мрежи. Најчесто во шеговит контекст, но позадината е малку повеќе загрижувачка. Зошто оваа фотографија на која мајката го држи синот за рака на свадбата, не е смешна? Одговорот одлично објаснет од страна на „НЕОКОРТЕКС – Центар за Психотерапија, Психодијагностика,…

Колку калории ќе согорите со половина час трчање и со уште 11 други спортови?

Ако сакате да почнете со вежбање за да ослабите, добро би било да знаете колку калории согорува секоја физичка активност, но не се држете стриктно до овие бројки, секако дека постојат варијации. Кога станува збор за слабеење, постојат многу фактори што можат да имаат влијание, како интензитетот на вежбите, нивното…

Неверојатни трансформации на луѓе кои ја добиле битката со килограмите (фото)

На форумот Progress Pics на Reddit корисниците ги споделуваат нивните неверојатни трансформации отако ја постигнале посакуваната тежина, а фотографиите дефинитивно ќе ве мотивираат. Воопшто не е лесно да се ослободите од старите навики и целосно да го промените начинот на живот. А ако сакате да се ослободите од вишокот килограми…

Како најдобро да ги исушите алиштата во зима?

Машината за перење е неопходен електричен апарат буквално во секое домаќинство, додека машината за сушење на алишта сѐ уште има статус на луксузен предмет. И покрај тоа што е вистина дека алиштата може целосно да се исушат надвор без каков било трошок, ова може да биде покомплицирано особено во ладните месеци од…

8 знаци дека сте во брак без љубов

Бракот без љубов честопати е исцрпувачки. За жал, многу парови не се ни свесни дека се во ваква заедница. фото: freepik.com Како да препознаете дали е моментална криза или сепак се работи за брак во кој повеќе не постои љубов? 1. Во бракот без љубов е многу тешко да комуницирате љубезно и…

Модни близначки: Славни жени кои се имаат појавено со иста облека на ист настан

Секој настан во светот на шоу-бизнисот на кој присуствуваат најпознатите имиња, е и еден вид модна писта. Ѕвездите се појавуваат во нивното најдобро издание и речиси секогаш носат дизајнерски парчиња, но понекогаш се случува истото парче облека да го носат две жени на истиот настан – случајно или намерно. Погледнете…

11 работи од домот кои изгледале сосема поинаку во минатото

Како изгледала рерната некогаш, а како фрижидерот? Сте имале ли нешто вакво во вашиот дом или во домот на вашите баба и дедо? Со текот на времето сѐ се менува. Од фрижидери до столчиња за деца, во нашите домови многу работи изгледаат поинаку. Како изгледале работите во минатото: Камера за…

5 години подоцна: Како изгледа денес детенцето кое беше оставено да гладува на улица? (фото)

Пред речиси пет години, светот беше шокиран од фотографијата на која се гледа жена која му дава вода на мало прегладнато дете, кое било оставено да гладува на улица, бидејќи родителите верувале дека е вештер. Сега детенцето живее со жената во топол дом и е посреќно од кога било. Во 2016-та…

6 грешки заради кои интимните инфекции постојано се повторуваат

Постојат неколку работи кои се најголеми непријатели на женското интимно здравје, па ако сте жена која постојано се лечи од габични инфекции, можеби треба да ги промените навиките. фото: pexels.com Постојаното враќање и повторување на инфекциите може да доведе до сериозни проблеми, па затоа бидете посебно претпазливи во овие 6 случаи:…

Нема улични кучиња, во домовите нема завеси – Интересни факти за животот во Холандија

Во Холандија нема улични кучиња, најчестиот лекарски совет е „Напиј се парацетамол“, а кога некој слави роденден, морате да им честитате и на гостите. Холандија е навистина прекрасна држава, а тамошни жители имаат многу интересни обичаи и начин на живот. Културата на Холанѓаните е на завидно ниво, и сите можеме…

4 третмани за ексфолијација на скалпот во домашни услови – косата ќе ви „заблеска“

Можеби користите секакви продукти за нега на коса, но дали водите грижа за вашиот скалп? Ако сакате да ги отстраните мртвите клетки од скалпот, ексфолијацијата е најдобриот начин за тоа. А, кога ќе ги „освежите“ скалпот и кожата на главата, вашата коса сигурно ќе изгледа многу подобро. Вакви третмани можете…

Љубовниот статус не ја одредува вашата вредност – Потсетници за девојките кои немале сериозна врска

Врските, особено сериозните, можат да бидат навистина комплицирани. Мора секогаш да ги земате предвид чувствата и желбите на партнерот и секогаш да бидете подготвени на компромис. За врската да успее, навистина треба да бидете компатибилни со партнерот, па не е ни чудно што многу луѓе се сингл. Ако никогаш досега…

„Гарден фокача“ – неодолива погача со декоративен изглед, од која ќе барате парче повеќе

Доколку ви се наоѓаат остатоци од зеленчук во фрижидерот, ви предлагаме вкусно гастрономско решение – да ги употребите во оваа вкусна гарден фокача. Освен што мами со изгледот, вкусот е неверојатен, а креативноста може да ја пуштите на најсилно кога станува збор за подредувањето на зеленчукот. Може да искористите маслинки,…

Прво појавување на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон со трите деца на црвен тепих (фото)

Досега сме ги гледале сите заедно само на семејни фотки, а сега принцот Вилијам и Кејт изненадно се појавија со трите деца на црвен тепих, на празничен настан. Кембриџ семејството дебитираше на црвениот тепих – децата на Кејт и Вилијам изгледаат прекрасно! Принцот Џорџ е вистински дечко, принцезата Шарлот е…

8 секс игри за кога ви е здодевно дома (18+)

Од игра на контрола до ден за голотија, идеи како да ја вратите изгубената сексуална страст. Кога ќе ви здодее од гледање телевизија, јадење и чистење дома, може да си направите забава со некои секси игри. Идеи како да се забавувате со партнерот дома: „Контролирај ме“ Дадете му комплетна контрола…

Периодов е -50°C: Животот во декември во Ојмјакон, најстуденото место на светот (фото+видео)

Дури и најмалите дечиња во ова сибирско село одат на училиште најнормално сѐ додека температурата не падне под -52°C. Во најстуденото место на светот Ојмјакон, зафрлено сибирско село, периодов има температури од околу -50°C. Температура која е нормално за месец декември во ова село. Според локалните жители најниска измерена температура во…

Партнерот треба да ве прави подобра личност – Лекции од славните кои ја пронајдоа љубовта подоцна

Многу луѓе уште веруваат дека мора да стапат во брак до одредена возраст. За ова има безброј причини – притисок од врсниците, притисок од општеството, очекувања од родителите… Нo, љубовта не знае за години и не значи дека ако не сте го нашле вистинскиот во вашите 20-ти, цел живот ќе…

Кети Пери го покажа мидерот – храбро откри што се крие зад гламурозните изданија

Таа не глуми како другите познати дами дека само неколку месеци по породувањето изгледа совршено и со видео откри дека носи мидер под гламурозните стајлинзи. Кети Пери во август доби ќерка со свршеникот Орландо Блум, а сега, неколку месеци по породувањето, покажа какви трикови користи за да изгледа совршено. Пејачката ја…

Девојче (10), родено без рака, доби бионичка рака токму за отворањето на божиќните подароци

Кога има хумани луѓе има и насмевка на лицата на дечињата како Лекси. Од донираните пари таа сега има бионичка рака. Лекси Пичфорд е 10-годишно девојче, родено без десна рака, кое годинава, за среќа, нема да има проблем со отворањето на божиќните подароци затоа што доби бионичка рака. Нејзината 38-годишна…

„Сакам повеќе време со тато“ – Маж се расплакал кога го прочитал писмото на неговиот син до Дедо Мраз

Очекувајќи листа со подароци, еден маж останал без зборови кога го прочитал писмото до Дедо Мраз на неговото синче, кое само сакало да минува повеќе време со татко му. фото: depositphotos.com Еден маж кој работи како доставувач за UPS во САД решил да го ѕирне писмото што неговиот син му го…

Зошто понеделниците ги доживуваме толку тешко и трагично?

Uncategorized
Од секојдневието, но и од многубројни истражувања кои се спроведуваат секојдневно, можеме да заклучиме дека луѓето се најнесреќни во понеделник. фото: unsplash.com Феноменот лежи во неколку клучни објаснувања, велат повеќе истражувачи: Зошто толку тешко и трагично ги доживуваме понеделниците? 1. Телесниот ритам ни е изместен Проблемот е во тоа што за викенди…

„Прв роденден без тато“ – 4-годишната ќерка на Коби Брајант го прослави роденденот

„Среќен 4-ти роденден Бјанка. Те сакаме тооолку многу. Ти носиш сонце во нашите денови. Господ да те благослови наше девојче. Те сакаат мама, тато, Нани, Џиџи и Коко“, напиша 38-годишната Ванеса. Ванеса Брајант направи сѐ што е во нејзина моќ за нејзината ќерка Бјанка на прославата по повод нејзиниот 4-ти…

10 „направи сам“ новогодишни декорации, готови за 30 минути

Uncategorized
Во еден ден може да ги направите и испробате буквално сите, затоа што нема да ви одземат време, а ќе го внесат празничниот дух во домот. Може слободно да импровизирате со бои и состојки, важно е да ја искористите идејата: Направете аранжман од шишарки, иглички од дрво и свеќи. По…

7 одлики на себичниот партнер

Дали се сомневате дека сте себични или сте одбрале себичен партнер? Партнерството би требало да биде тимска работа, влог од 50/50, но сепак, себичноста некогаш предоцна ја детектираме. Кои се одликите на себичните партнери? 1. Себичниот партнер секогаш смета дека другиот греши. Мислите постојано им се со нарцисоиден карактер. 2. Планираат без…

6 славни дами кои се непрепознатливи на улица

Од Мадона до Џулија Робертс, кои славни дами се непрепознатливи на улица? Овие дами блескаат на црвениот тепих, но кога не се на некој настан, тие изгледаат сосема опуштено. Со вреќеста облека и невнимателно избран стајлинг, тие се речиси непрепознатливи. Славни дами кои не се заморуваат со стајлингот во секојдневието:…

Близнаците – зборливи, Скорпијата – саркастична: Еден збор што го опишува секој знак

Најкусиот и најточниот опис за секој од знаците во зодијакот. Понекогаш еден збор е доволен за да се долови целосната слика. За Бикот знаеме дека е тврдоглав… но, кој збор гo опишува секој од останатите 11 знаци во астрологијата?

Стинг планира да потроши сè – славни личности кои ги „исклучиле“ децата од тестаментот

Некои богати луѓе сметаат дека не треба да им остават наследство на децата, па целосно ги исклучуваат од нивниот тестамент. Навистина е убаво да се родите во многу богато семејство – не мора да се грижите за ништо, можете да учите во најпрестижните училишта и, на некој начин, целиот живот…

Илустриран приказ: Кои секс пози горат најмногу, а кои најмалку калории? (18+)

Ако во периодот кој е пред нас се соочите со многу мрсна и калорична храна, тогаш ќе барате и начин како да го согорите она што ќе го внесете. фото: depositphotos.com Овој илустриран „празничен водич“ е идеално решение кога сакате да согорите калории без да станете од кревет. Секоја секс поза…

После 8 години во сурови услови, најосамениот слон во светот си најде нов дом

После осум години самотија и живот во ужасни услови, слонот Кааван „си најде“ нов дом во засолниште во Камбоџа, најмногу благодарение на онлајн кампањата што ја почна пејачката Шер. 36-годишниот азиски слон Кааван поминал три децении од животот во зоолошка во Пакистан. Во 2012-та умрела неговата партнерка, слонот Сахели, и…

Најдобри пози за „тивок“ секс

Во моментите кога сакате тишина и романтика, овие секс пози сигурно ќе ви се чинат како добра идеја. Независно од причината, тивкиот секс понекогаш добива предност. Ова се позите кои ќе ви го овозможат тоа задоволство:

Што се случи со розовиот комплет на Жаклин Кенеди?

Кога на Џон Кенеди му бил извршен атентат, крвта го испрскала розовиот комплет кој го носела неговата сопруга Жаклин Кенеди. 22-ри ноември, 1963-та година, влезе во историјата како еден од најтажните датуми, но она што неговата сопруга го носеше во трагичниот момент исто така влезе во историјата на модата. Жаклин…

Илустрации со моќни пораки кои ќе ги „сварат“ само силните, храбри жени (фото)

Sabrina Brügmann или попозната како Саша е илустраторка што ја следат над 163 илјади луѓе на Инстаграм. Причината? Нејзините едноставни, но неверојатно моќни илустрации со зборови во коишто ќе се пронајде секоја жена. Сè она што го мислите во себе и сакате да го кажете на глас, но најчесто немате доволно…

Украинка со коса долга неверојатни 1.8 метри – ја расте од 12-годишна возраст

Нејзината коса се влече по подот и е навистина тешка за одржување, но Алона смета дека токму во неа се крие нејзината моќ. Алона Ануфриева (31) од Украина е адвокатка и мајка на едно дете, која од 12-годишна возраст е посветена на растењето на нејзината коса. Косата ѝ е долга…

„Eден фустан може да се носи на 11 различни начини“ – нигериска дизајнерка го воодушеви светот

Мултифункционални фустани кои штедат пари и нерви… Ист фустан во 11 различни изданија. Замислете еден фустан кој може да се носи на 11 различни начини. Купувате еден фустан и имате решение за 11 свечени пригоди, а главоболки нема – звучи совршено, зарем не? Нигериската дизајнерка Oyinda Akinfenwa креира вакви мултифункционални фустани,…

Студент направил соларни панели со отпад од храна – работат и на облачно време

Студентот Карви Ехрен Мигуе направил соларен панел кој е ефикасен и на облачно време – нешто што претставува голем проблем кога станува збор за соларната енергија. Кога станува збор за соларна енергија, повеќето панели се ефикасни само на сончево време. Но, изумот на овој млад студент функционира и на облачно…

Новогодишна идила: Совршено украсен комплекс во Охрид

Со тон сијалички и украси, овој локал ќе ја разбуди во вас детската радост за празничната атмосфера. Магија со новогодишни сијалички, перничиња со Дедо Мраз, најубави лампиони, многу зелени венци и што уште не… Комплексот Минами во село Горно Коњско, во близина на Охрид, во националниот парк Галичица на 1.100…

Вистински борец – со 102 години двапати го победила корона вирусот

Анџелина Фридман од Њујорк е родена во екот на пандемијата со шпанскиот грип, а годинава, на 102-годишна возраст, го победила корона вирусот вторпат. Анџелина првпат се заразила со корона вирусот во март, кога имала 101 година и поради возраста, приказната за нејзиното закрепнување се најде во многу светски медиуми. Неодамна,…

Таа има 62, а сопругот 26 години: „Потрошив 5.000 евра за корекции на лицето, за да бидам поубава и помлада“

Виетнамката Хоа Чуонг Ту Сао (62) потрошила околу 5.000 евра на естетски зафати за да биде „убава и помлада“ за сопругот кој има 26 години. Хоа поминала цела година низ разни третмани и операции, а најголем фокус дала на пределот околу очите и брадата, затоа што смета дека токму овој…

Како реагираат кучињата кога ќе направат неред – сопственици споделуваат смешни фотки

Кучињата се интелигентни животни и знаат кога ќе направат нешто што не треба. Затоа, пак, нивните изрази откако ќе направат неред или ќе украдат нешто се навистина смешни – некои го избегнуваат погледот на сопствениците, некои „глумат“ дека се изненадени, а некои се обидуваат да ја избегнат казната со нивниот…

Само Ким Кардашијан се осмелува да носи фустан со нејзиниот лик (фото)

Ким Кардашијан е една од ретките што има храброст да се појави во фустан со нејзиниот лик испринтан. Љубовта кон себе изгледа е огромна… Ким Кардашијан навистина знае да изненади со нејзиниот чуден избор на облека, а истото го направи и сега. 40-годишната ѕвезда објави неколку фотографии на кои носи…

Ирина Шајк шета со ќеркичката и го игнорира новото момче Вито Шнабел?

Дали е случајност што плејбојот и бивш партнер на Хајди Клум и Амбер Херд трча токму пред домот на Шајк? Ирина го игнорира, но изгледа како парот веќе со месеци да ја крие својата врска. Ирина Шајк (34) ја шеташе ќерката Леа во Њујорк во близина на нејзиниот дом. Двете…

2 хороскопски знаци што најмногу држат лутина и 2 што простуваат веднаш

Дали кога некој ќе ви згреши нешто паметите во наредните 10 години или заборавате за 2 дена? Какви сте по природа, држите ли лутина? Какви се хороскопските знаци? Хороскопски знаци што најмногу држат лутина: Рак Ако нурнете длабоко во нив ќе видите тон насобрани емоции и тоа каење за љубовна…

Храна што не е препорачливо да ја загревате во микробранова печка

Микробрановата печка навистина е генијален изум и со текот на времето стана дел од сечија кујна. Микробрановата печка е брз и ефикасен начин да стоплите некој оброк, па дури и да зготвите нешто, но постојат неколку работи што не би требало да ги ставате внатре. Овој уред ја загрева храната…

Стоплете ги уличните мачки оваа зима – креветчиња од шишиња за вода

Една жена споделила одлично решение за уличните мачки кои треба да ја поминат зимата на отворено – креветчња од големи пластични шишиња за вода што може да ги направи секој. За жал, уличните мачки се проблем во многу градови ширум светот. Самите животни не предизвикуваат штета, освен што некои од…

Се роди девојче од ембрион смрзнат пред 27 години – „Ни го промени животот“

Прекрасно девојче од 3 килограми се роди од ембрион смрзнат пред 27 години – ова е историски момент и доказ за развојот на медицината и технологијата. Тина Гибсон ја родила Моли Еверт Гибсон на 26-ти октомври во Тенеси. Тина и нејзиниот сопруг избрале ембрион од каталог со донори, а таа…

Норилск, најсеверниот град во Русија, е волшебен после 5-дневната снежна бура (фото)

Кон крајот на ноември, најсеверниот град во Русија – Норилск – го зафатила снежна бура која траела скоро цела недела. Во тој период, во градот наврнало снег колку за два месеци. Норилск е најсеверниот град во Русија и е сместен над арктичкиот круг. Овој индустриски град е и еден од…

Решете го случајот како детектив: Дали се работи за убиство или самоубиство?

Ставете се во улога на детектив и решете ја мистериозната сцена – дали се работи за убиство или самоубиство? Имате ли во вас моќ за откривање траги и „решавање“ на криминален случај уште на почеток на филм или книга? Можете ли да се пофалите со детективски моќи? Ајде да провериме……

Како да реагирате за време на земјотрес?

Земјотресите се елементарни непогоди коишто се резултат на поместувањето на тектонските плочи и движењето на земјината кора, при што, се ослободува голема енергија која води до потресување на земјата. Во случај на земјотрес, имате само неколку секунди да одлучите што ќе правите и како да се спасите, но да се…

81-годишен дедо ѝ свирел серенади под болничкиот прозор на сопругата, во последните мигови од животот (видео)

https://www.facebook.com/100008039495680/videos/2832340390377250/ Тој не можел да ја посети сопругата која ги минувала последните денови во болница, па под прозор ѝ свирел серенади и нејзините омилени песни – колку е голема оваа љубов? Емотивно видео кое ќе допре до сечие срце… Пандемијата нè оддалечи од нашите сакани, но ситуацијата е уште полоша…

Изгубил многу пријатели од СИДА, зависност од дрога во младоста – Факти за Елтон Џон, кои не сте ги знаеле

Опседнат е со откачени очила за сонце, ја има излечено зависноста од дрога, близок е до кралското семејство, има две деца, се бори за човечките права и повикува на масовно тестирање за ХИВ, бидејќи изгубил многу пријатели кои се бореле со СИДА – факти за Елтон Џон и неговиот живот.…

Рита Ора плати 10.000 фунти казна за забава во карантин – не ѝ отворале на полицијата, гостите влегувале од задната врата (фото)

Рита Ора е уште една славна личнот која ги прекрши мерките за роденденска забава. По повод 30-иот роденден, пејачката направила забава во ресторан со 30 гости кои влегувале од задната врата, а кога се појавила полицијата, никој не ѝ отворил. По повод 30-иот роденден, Рита Ора ги прекрши сите мерки…

Лута патничка во авион ѝ залепи гума за џвакање во косата на жената пред неа – ѝ го блокирала екранот (видео)

Дрскоста овојпат скапо ја чинеше русокосата… Храбар или безобразен начин за казнување на некултурата? Видео на кое лута патничка во авион ѝ лепи гума за џвакање во косата на жената пред неа, па потоа ѝ лепи лижавче и ѝ ја става косата во кафе, додека стјуардесата гледа на друга страна,…

Како изгледаат и колку чинат најпопуларните соби за Инстаграм фотки со зимски поглед?

Сигурно на Инстаграм ви излегла некоја совршена зимска фотка со фантастичен поглед, топол амбиент и каминче во близина, а големи се шансите истата да е направена во Ayderdağevi Chalet во Турција. Моментално, овие соби се меѓу најпопуларните за сликање на Инстаграм, но колку се разликува реалноста од уживањето на оваа…

11 трикови како со малку пари ќе го преуредите вашиот дом

Ослободување од здодевните работи – белата врата можете со малку боја да ја претворите во уникатно дело. Доброто уредување на домот многумина го поврзуваат со трошење на многу пари, но не е секогаш така. Некогаш со малку пари и многу креативност можете да направите огромна разлика. Неколку корисни трикови: Додавање…

Меланија Трамп за последен пат ја украси Белата куќа – како изгледаат декорациите оваа празнична сезона?

На почетокот од минатата недела Меланија Трамп ја пречека новогодишната елка за Белата куќа, а сега откри и како ја украсила куќата за празничната сезона. По сите предвидувања и резултати, фотелјата во Белата куќа ќе ја наследи Бајден, а Меланија Трамп веројатно за последен пат има можност да ја украси…

„Лавот не се занимава со мислењето на овците“ – 15 неверојатно моќни цитати за подигнување на самодовербата

Најважната врска што некогаш ќе ја имате во животот е онаа што ја имате со себеси. Самодовербата ја сочинуваат мислите, чувствата и мислењето за себеси. Таа ја одразува сликата за вашата сопствена вредност. Како помали, додека растевме, нè учеа да бидеме љубезни кон браќата и сестрите, родителите, семејството, пријателите, па дури…

Зимска бајка: Падна првиот снег на Попова Шапка (фото)

Падна првиот снег и на Попова Шапка… Утро обоено во бело и сцена како од зимска бајка. Прекрасно, зарем не? По првиот снег на планината Караџица и во Маврово, падна снег и на Попова Шапка. Вистинска зимска идила ги дочека сите кои престојуваат периодов таму. На социјалните мрежи, од профилите на…

(ВИДЕО) 7 трикови за вашето лице да изгледа послабо и попривлечно!

Секоја жена е убава, но негуваната е уште поубава. За да една жена изгледа привлечно, треба да се насмевне и секако да си посвети малку внимание. Ви нудиме неколку совети како да си ја појачате вашата самодоверба.

Откриен нов вид диносаурус, живеел пред 100 милиони години

Занимливости
Бразилските научници открија нов вид диносаурус кој живеел во пустината во раниот период креда, објави Геолошкиот институт на земјата.Новиот вид, наречен Farlovichnus rapidus, бил мало брзо месојадно животно со големина на денешната птица сериема, односно околу 60-90 сантиметри. Научниците велат дека врз основа на големото растојание помеѓу пронајдените стапалки, заклучено…

30 нови видови инсекти во Англија поради климатските промени

АКТУЕЛНО
На урбана фарма од 37 хектари во англискиот град Бат, волонтерите навеле 1.250 нови видови инсекти во последните осум години, а експертите се изненадени и загрижени бидејќи во текот на летото откриле уште триесет нови кои се преселиле таму поради екстремни температури предизвикани од климатските промени. Сити Фарм е најновата…

Череп на диносаурус, стар 68 милиони години на аукција во Париз

Случувања
Черепот на трицератопс, стар 68 милиони години, диносаурус препознатлив по збрчканата глава со три рога, ќе биде понуден на наддавање на 21-ви ноември во аукциската куќа Christie’s во Париз. Черепот на овој мирен тревојад е пронајден во Јужна Дакота, САД во 1998 година, а претходниот сопственик го нарекол „Бејби Џејн“.…

„Баленсијага“ промовира здолништа со облик на пешкир

Магазин
Модниот бренд „Баленсијага“, во новата колекција за пролет 2024 година претстави здолништа што личат на крпи. Цената на ова необично парче облека е 925 долари (околу 853 евра), а модниот бренд објави дека здолништето веќе може да се нарача преку нивната интернет страница. На промотивните фотографии манекенот ја има облечено…

Ова се земјите кои произведуваат најдобри вина

ПРЕПОРАКИ
Светот на виното е уникатен, а некои земји се посебно почитувани поради своите извонредни вина. Со разнообразие на климатски услови и столетна традиција во производството на вино, некои земји се истакнуваат како првокласни производители на ова величествено пијалок. Една од таквите дестинации е Франција, позната по своите виногради во региони…

Колку време му е потребно на мозокот да се опорави од алкохол?

Прекумерното консумирање алкохол го зголемува ризикот од неколку проблеми поврзани со мозокот како што се деменција, мозочен удар и депресија, покажуваат студиите. Новото истражување покажа колку време навистина му е потребно на мозокот да ја поправи штетата предизвикана од алкохолот, а тоа е со месеци. Научниците од Универзитетот Стенфорд открија…

11/11, зошто оваа сабота е толку посебна?

Случувања
Благодарение на моќната нумерологија на 11/11, оваа сабота одлучи да биде еден од најсреќните денови во месецот, а можеби и во целата година. 11.11 е магичен датум, особено ако знаете како да ја искористите неговата енергија. Нумерологија на 11/11 Бројот 11 во нумерологијата претставува духовен раст, будење и поврзување, така што…
Menu